4.9 C
Ohrid
четврток, април 18, 2024
ПочетнаМакедонијаДетали за починатите родилки - на возраст од 33 и 32 години

Детали за починатите родилки – на возраст од 33 и 32 години

Две родилки починаа во болница во последното деноноќие како последица на ковид-19, дознава Плусинфо.

Двете биле второротки и биле во мошне тешка состојба. Едната имала 33, другата 32 години. Бебето на едната родилка е испуштено дома во добра општа состојба, а другото бебе е во критична состојба.

Едната почината родилка е 33-годишна жена од Делчево, второротка, ковид-позитивна.

Со царски рез е породена термински, со машко бебе од 2.900 грама кое во добра општа состојба веќе е испишано од ГАК со тежина од 3.200 грама.

Родилката била примена на ГАК на 10 март во лоша состојба, фебрилна со 38,5 температура, со ниска сатурација и со кашлица. Породена е на 11 март и поради влошување на клиничката состојба, на 14 март е препратена на понатамошно лекување во ГОБ „8 Септември“.

Ден пред хоспитализација на ГАК, на 9 март добила негативен PCR тест, а на Клиниката за гинекологија на 10 март добила позитивен резултат по направен антигенски рапид тест.

Втората почината родилка е 32-годишна скопјанка. Породена е предтермински, со царски рез во 30 недела од бременоста. И таа е второротка.

Родилката била донесена од Инфективната клиника во Скопје на ГАК на 20 март во тешка состојба и само неколку часа по породувањето, поради исклучително лошата клиничка состојба, била препратена на КАРИЛ.

Предвременото роденото бебе е женско, кое сѐ уште се наоѓа на Одделот за интензивна нега на ГАК е респираторно зависно.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Истепан вработен во ЕВН во Сарај.

Во текот на вчерашниот ден во 15.00 часот во СВР Скопје, Д.Б.(38) од с.Кадино, општина Илинден, пријавил дека во с.Глумово, општина Сарај, при извршување...

Пендаровски: Најмалку тројца владици во Синодот на МПЦ под руско влијание, но немаме докази дека се шпиони на руската федерална служба

Во изминатите неколку години, Македонија протера 18 руски дипломати, т.н. дипломати кои беа руски шпиони. Тоа беше направено во содејство со службите од кои...

Грејната сезона во Македонија продолжува поради временските услови

АД ЕСМ ги информира потрошувачите приклучени на системот за централно греење со кој управуваат компаниите формирани од АД ЕСМ, како и подружницата „Енергетика“, дека...

Скафандерот стана дел од мене, уште го чувам – вели Костадиновска-Стојчевска

Тој скафандер стана дел од мене, го чувам и ќе ми дозволите да ви кажам од кои причини го чувам. Јас бев две години...