Амбасадорот на Косово одбива да замине од Скопје, физички ќе ја бранел позицијата

Амбасадорот на Косово во Македонија, Ѓерѓ Дедај, одбива да го прифати указот од претседателката Вјоса Османи Садриу за негово разрешување и се заканува дека и физички ќе ја брани својата позиција, објави српскиот портал Новости.

Дедај ваква порака му упатил на новоименуваниот вршител на должноста амбасадор Приндон Садриу, сопруг на претседателката на Косово, кој досега беше советник во Амбасадата.

„Уставот и законите на Косово се Библија и Куран на косовското општество, пред кои сите би требало да бидеме немоќни“, порача на социјалните мрежи Дедај, поставен за амбасадор во Скопје од претходниот претседател Хашим Тачи во октомври 2018 година.

Османи Садриу, по предлог од Министерството за надворешни работи и за дијаспора, донесе одлука да бидат повлечени Дедај и уште 11 амбасадори именувани по политички клуч.

мкд.мк

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Please enter your name here