9.9 C
Ohrid
сабота, февруари 24, 2024
ПочетнаМакедонијаАмбасадорот на Косово одбива да замине од Скопје, физички ќе ја бранел...

Амбасадорот на Косово одбива да замине од Скопје, физички ќе ја бранел позицијата

Амбасадорот на Косово во Македонија, Ѓерѓ Дедај, одбива да го прифати указот од претседателката Вјоса Османи Садриу за негово разрешување и се заканува дека и физички ќе ја брани својата позиција, објави српскиот портал Новости.

Дедај ваква порака му упатил на новоименуваниот вршител на должноста амбасадор Приндон Садриу, сопруг на претседателката на Косово, кој досега беше советник во Амбасадата.

„Уставот и законите на Косово се Библија и Куран на косовското општество, пред кои сите би требало да бидеме немоќни“, порача на социјалните мрежи Дедај, поставен за амбасадор во Скопје од претходниот претседател Хашим Тачи во октомври 2018 година.

Османи Садриу, по предлог од Министерството за надворешни работи и за дијаспора, донесе одлука да бидат повлечени Дедај и уште 11 амбасадори именувани по политички клуч.

мкд.мк

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Штипјанец на куќата си направил мини ветерница, па сега комшиите се жалат бидеќи била бучна па неможеле да спијат навечер !!

Мини ветерница на покрив во Штип Ентузијаст од улицата „Димо Хаџи Димов“ во Штип на покривот од својата куќа си направил мини ветерница. Експериментот веројатно...

Џафери “упадна” во СВР Тетово, па ги искара вработените: Колку луѓе тука работите во оваа канцеларија ?!?!?!

Во улога на инспектор, техничкиот премиер, Талат Џафери беше во посета на СВР Тетово. Тој во една канцеларија затекна куп луѓе, а на прашање...

Сашко Коцев: Ајде сите пред МВР да играме оро и да не сликаат групно за пасош, исто како на свадба !!!

На „Златна бубамара“ се врати Сашко Коцев, откако лани не го водеше шоуто поради претходно договорени обврски. Коцев не беше официјален водител, туку неговите...

Пасоши ќе има за сите: Дочек на обрасците за пасоши на „Богородица“

Дочек на обрасците за пасоши на „Богородица“ Дополнителниот заменик министер за внатрешни работи Митко Бојмацалиев на Граничниот премин Богородица, синоќа ги пречека новите 140.000 обрасци...