9.9 C
Ohrid
сабота, февруари 24, 2024
ПочетнаМакедонијаТрифонов им ветува на Бугарите: Ќе испратам „северномакедонски“ астронаут во Вселената

Трифонов им ветува на Бугарите: Ќе испратам „северномакедонски“ астронаут во Вселената

За да не се гледаме надолу во Земјата, од срам, туку да почнеме да гледаме нагоре кон ѕвездите – рече Трифонов.

Бугарскиот лидер на Има таков народ, Слави Трифонов, чија партија е во тесна трка по освоените гласови со партијата на Бојко Борисов на парламентарните избори во Бугаирија, на народот му вери изградба на градинки, патишта, болници, а исто така посочи дека голема желба му е во Вселената да испрати еден бугарски и еден „северномакедонски“ астронаут, објави бугарскиот портал Факти.

– Ќе направам сè што е возможно за да испратам маж и жена во вселената и тие да бидат првите бугарски астронаути во НАСА. Ќе направам сè што е возможно кон нив да се присоедини и еден северномакедонски астронаут. За да не се гледаме надолу во Земјата, од срам, туку да почнеме да гледаме нагоре кон ѕвездите – рече Трифонов.

Тој додаде дека неговата партија нема да прави коалиција со никого, бидејќи, како што рече, самиот збор коалиција веќе имал лоша перцепција во јавноста.

Трифонов најави дека ќе предложи кандидати за состав на Влада, но во Собранието нема да бара поддршка од останатите партии, туку останува на нивната волја дали ќе го поддржат или нема да го поддржат.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Штипјанец на куќата си направил мини ветерница, па сега комшиите се жалат бидеќи била бучна па неможеле да спијат навечер !!

Мини ветерница на покрив во Штип Ентузијаст од улицата „Димо Хаџи Димов“ во Штип на покривот од својата куќа си направил мини ветерница. Експериментот веројатно...

Џафери “упадна” во СВР Тетово, па ги искара вработените: Колку луѓе тука работите во оваа канцеларија ?!?!?!

Во улога на инспектор, техничкиот премиер, Талат Џафери беше во посета на СВР Тетово. Тој во една канцеларија затекна куп луѓе, а на прашање...

Сашко Коцев: Ајде сите пред МВР да играме оро и да не сликаат групно за пасош, исто како на свадба !!!

На „Златна бубамара“ се врати Сашко Коцев, откако лани не го водеше шоуто поради претходно договорени обврски. Коцев не беше официјален водител, туку неговите...

Пасоши ќе има за сите: Дочек на обрасците за пасоши на „Богородица“

Дочек на обрасците за пасоши на „Богородица“ Дополнителниот заменик министер за внатрешни работи Митко Бојмацалиев на Граничниот премин Богородица, синоќа ги пречека новите 140.000 обрасци...