11.9 C
Ohrid
среда, април 17, 2024
ПочетнаМакедонијаAпасиев: Бевме мала партија, а сега Левица според рејтингот е веќе изедначена...

Aпасиев: Бевме мала партија, а сега Левица според рејтингот е веќе изедначена со ДУИ

Лидерот на Левица во Тема на денот на ТВ Сител рече дека Левица според рејтингот е веќе изедначена со ДУИ, така што тој смета дека Левица веќе не е мала партија.

– Не се согласувам со тоа дека Левица е мала партија, ние веќе според рејтингот сме изедначени со ДУИ така што нашето барање беше да има една изборна единица. Меѓутоа, тоа не е прифатливо ниту за СДСМ, ниту за ДПМНЕ, ниту за албанските партии. Меѓутоа, тој услов еве јавно кажувам ќе биде услов за наредна Влада. Уште во првите 100 дена Левица кога ќе учествува после падот на овој хибриден режим услов ќе биде една изборна единица, бидејќи Левица историски гледано е најоштетена партија, значи 3 пратеника нас ни се украдени со овој изборен модел кој ја фалсификува волјата на народот, рече Апасиев.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Изјава на Советот за верски прашања на Нов Јужен Велс и на верски водачи

Изјава за медиуми Вторник, 16 април 2024 Местата за богослужба се места за мир и молитва. Луѓето кои се собираат таму не треба никогаш да се...

Владата заклучи: 24 април (среда) и 8 мај да бидат неработни денови за сите граѓани

На 16. седница, Владата заклучи 24 април 2024 година (среда) и 8 мај 2024 година (среда) да бидат неработни денови за сите граѓани на...

Да бидеме хумани! Апел за помош на Сашо Лазаровски кој по вторпат се бори со рак

Сашо Лазаровски има потреба од нашата помош. Битолчанецот, кој еднаш го победи ракот на белите дробови, сега повторно води тешка борба со оваа опака...

Таравари: Ќе гo забраниме коцкањето и брзите кредити, идната Влада ќе ги покрива долговите на граѓаните од брзи кредити“, рече Таравари

Претседателскиот кандидат Арбен Таравари денеска оствари важна посета на градот Струга, каде се разговараше за различни прашања во заедницата, почнувајќи од здравствените работници до...