9.9 C
Ohrid
сабота, февруари 24, 2024
ПочетнаМакедонијаПожарникарите од Љубанци закаснале еден сат - застанале по пат да наполнат...

Пожарникарите од Љубанци закаснале еден сат – застанале по пат да наполнат вода

Вчера екипата на МКД.мк беше на пожарот во Долно Лисиче, кој беше доста голем. Вчерашниот ден, за жал, донесе и многу поголеми и пострашни пожари во Кочани, а гореше и во Куманово, Прилеп, Штип…

Во Долно Лисиче пожарна немаше еден час бидејќи најблиску до ова место и на располагање биле пожарникарите од село Љубанци. Време изгубиле бидејќи по пат застанале да наполнат вода за да може, нели, подготвени да стасаат онаму каде што беа повикани. На лице место среде огромни пламени јазици стасаа четворица пожарникари. Беа брзи, многу брзи, посветени, синхронизирани, ама неопремени. По тенки маички со куси ракави, обични панталони и обувки, со незаштитени глави, влегоа во огнот.

Еден го контролираше млазот на вода, друг цревата, а само двајца влегоа во огнот. Глетката беше неверојатна, четворица луѓе без опрема треба да ја завршат работата за најмалку 20, и тоа буквално така „голи“ и неопремени, свесни дека можат да добијат изгореници, да вдишат чад, да се повредат… Гледајќи ги од страна ви се чини дека снимаат сцена од филм и дека ако нешто им се случи, тука има цела екипа за да им помогне. Ама нема ништо од тоа, нема ниту помош, ниту лекари… Но пожарникарите очигледно не мислат на повредите, ниту на тоа што ќе им се случи. Гледајќи го стравот во очите на мештаните, кои ги молат да го изгаснат пожарот за да не им ги голтне куќите, несебично влегуваат онаму каде што е најопасно, а се качија и високо на покрив.

Ќе види ли некој некогаш дека овие луѓе заслужуваат да добијат многу пософистицирана и позаштитна облека, онаа што е неопходна во вакви ситуации, бидејќи не одат на седенка во кафуле, туку во оган и чад на температури од над 40 степени.

И нив дома ги чекаат семејства, кои не знаат ниту каде се, ниту дали ќе се повредат од огнот, а на места се за да спасат животи, куќи, шуми, паркови, цркви, згради, автомобили и сѐ што огнот зафатил… Ама не се борат само со оган, туку помагаат и во сообраќајки, ако некој се заглавил во лифт, ако стои на работ на зграда…

 

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Штипјанец на куќата си направил мини ветерница, па сега комшиите се жалат бидеќи била бучна па неможеле да спијат навечер !!

Мини ветерница на покрив во Штип Ентузијаст од улицата „Димо Хаџи Димов“ во Штип на покривот од својата куќа си направил мини ветерница. Експериментот веројатно...

Џафери “упадна” во СВР Тетово, па ги искара вработените: Колку луѓе тука работите во оваа канцеларија ?!?!?!

Во улога на инспектор, техничкиот премиер, Талат Џафери беше во посета на СВР Тетово. Тој во една канцеларија затекна куп луѓе, а на прашање...

Сашко Коцев: Ајде сите пред МВР да играме оро и да не сликаат групно за пасош, исто како на свадба !!!

На „Златна бубамара“ се врати Сашко Коцев, откако лани не го водеше шоуто поради претходно договорени обврски. Коцев не беше официјален водител, туку неговите...

Пасоши ќе има за сите: Дочек на обрасците за пасоши на „Богородица“

Дочек на обрасците за пасоши на „Богородица“ Дополнителниот заменик министер за внатрешни работи Митко Бојмацалиев на Граничниот премин Богородица, синоќа ги пречека новите 140.000 обрасци...