29.9 C
Ohrid
вторник, јуни 18, 2024
ПочетнаМакедонијаЗаев запали свеќа: Овој голем празник не повикува да си помагаме и...

Заев запали свеќа: Овој голем празник не повикува да си помагаме и да се надеваме на подобра иднина во нашата татковина

До сите православни христијани, како и до членовите на Синодот на МПЦ-ОА и до свештенството и монашките братства и сестринства, упатувам честитки по повод празникот – Успение на Пресвета Богородица, напиша премиерот на државата, Зоран Заев.

„Празникот на радоста и љубовта, со кои го славиме успението на Богородица во Царството Божјо после нејзината смрт, ни потврдува дека во димензиите на вечноста овие вредности се исто така – вечни.

Празникот нѐ потсетува и на тоа дека под притисок на минливите и дневни искушенија, да не забораваме да ги споделуваме овие вредности, љубовта и радоста, заедно со добрината.

Сигурен сум дека сите тие стануваат решливи доколку им приоѓаме со добрина, љубов и радост.

На тоа нѐ повикува и овој голем празник. Ова се времиња кога како добри луѓе треба да покажеме грижа за другиот, да си помагаме, меѓусебно да си пружиме рака и заедно да се надеваме на подобра иднина на сите нас, во нашата татковина.

Нека ни е честит празникот Успение на Пресвета Богородица“, напиша Заев на Фејсбук.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Веќе втор ден се трага по Злата Јанкова (45) од Свети Николе-Со такси тргнала да си оди, но не стигнала дома..

Веќе втор ден се трага по Злата Јанкова (45) од Свети Николе, која во неделата околу 15 часот тргнала да си оди дома, во...

Четири и пол часа траела операцијата на ПСС за извлекување на телата на сопружниците од Ресен кои загинаа во страотна сообраќајна незгода !

Четири и пол часа траела операцијата на Планинарската спасителна служба за извлекување на беживотните тела на сопружниците од Ресен кои со своето возило излетале...

Фондот пак го одби Леонид да му даде пари за лекување, објави Андоновски

Заменик-народниот правобранител, Јован Андоновски, објави дека Фондот за здравство одново донел решение со кое одбива да го плати лекувањето на Леонид Индов во Виена....

На 89 годишна возраст почина првиот претседател на Собранието на самостојна и суверена Република Македонија, Стојан Андов.

На 89 годишна возраст почина првиот претседател на Собранието на самостојна и суверена Република Македонија, Стојан Андов. Андов е роден во Кавадарци на 30 ноември...