19.4 C
Ohrid
четврток, јуни 13, 2024
ПочетнаМакедонијаОд утре бојкот на наставата

Од утре бојкот на наставата

Бојкот на наставата од утре во сите основни училишта во Македонија најавија родителите преку граѓанската иницијатива „Учебници и настава мора да има“. Незадоволни од образовните реформи кои министерството ги спроведува и од игнорантскиот однос на властите, на Денот на независноста ќе организираат трибина и ќе ги испорачаат уште еднаш нивните барања.

Реформите се наметнати, противуставни и противзаконски и со тоа се кршат родителските права за избор на образованието за сопствените деца. За тоа ние родителите во интерес на нашите деца на 6-ти септември ќе одржиме предупредувачки протест за кои се известени сите основни училишта на нивните официјални емајл адреси рече Драгана Спасевска.

Во меѓувреме родители сведочат дека се приморани да ги купуваат учебниците сами и покрај бесплатното образование кое треба да го гарантира државата.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Апел на социјалните мрежи за исчезнато младо момче од Битола

На социјалните мрежи се шири апел за младо исчезнато момче во Битола. -Исчезнато е лицето Стефан Ангеловски од населба. Г. Оризари, висок 190см. тежок околу...

Преку проектот „За сите деца“, Општина Охрид за прв пат организира богата културно-забавна програма посветена на најмладите охриѓанчиња

Преку проектот „За сите деца“, Општина Охрид за прв пат организира богата културно-забавна програма посветена на најмладите охриѓанчиња и најмладите гости кои летуваат во...

Маж и жена фатени при грабеж на црква во Радовиш

На 10.06.2024 во 13.30 часот во Радовиш, полициски службеници од Одделението за внатрешни работи Радовиш ги лишиле од слобода С.Р.(37) од Република Хрватска и...

Отровна змија касна турист во Охрид- Во болницата немало противотров

Турист од Холандија бил каснат од отровна змија во Охрид, но поради недостиг на серум во охридската болница, бил транспортиран со санитетско возило до...