19.9 C
Ohrid
четврток, мај 30, 2024
ПочетнаМакедонијаПОДНЕСЕ ЛИ ГОРАН МИЛЕВСКИ НЕОТПОВИКЛИВА ОСТАВКА ОД МИНИСТЕР ЗА ЛОКАЛНА САМОУПРАВА?!

ПОДНЕСЕ ЛИ ГОРАН МИЛЕВСКИ НЕОТПОВИКЛИВА ОСТАВКА ОД МИНИСТЕР ЗА ЛОКАЛНА САМОУПРАВА?!

Низ годините коишто поминаа, а и низ оние коишто ќе доаѓаат во догледно време увидовме дека актуелниот министер за Локална самоуправа Горан Милевски ,нема човечка ,а уште помалку политичка етика, поточно практицира инстант-политика ,која патем е’ скарана со етиката.

Кога функциите стигнуваат функциите со вообичаената бирократска референца, Горан Милески задржувајќи ја функцијата Министер за локална самоуправа во владата предводена од Зоран Заев, Милески решил да си игра нова игранка ,овој пат од позицијата министер ќе атакува на градоначалничката фотеља во Општина Битола!

Дајте ново „дете“! Во ваков стил, како на фабричка лента Милески решил да ги менува фунциите,да користи ресурси од Министерството за локална самоуправа , што човекови , што материјални,при тоа онака крајно безобразно заддржувајќи ја функцијата Министер во влада на РСМ?!

Секако дека Горан Милески како и секој граѓанин на РСМ има уставно право да се кандидира,но Милески повторно го користи партискиот печат ,како би избегнал собирање на потписи,а од друга страна повторно морлано и етички би било да си замеине од функцијта Министер,доколку добие довреба од граѓаните на Битола , ртогаш ќе биде градоначалник, доколку неја добие довербата , тогаш Милески ќе биде обичен граѓанин ,а не Министер.

Коректно би било Горан Милески да си поднесе неотповиклива оставка на функцијата Министер за локална самоуправа и , на таков начин може да биде равноправен граѓанин-кандидат со останатите кандидати, а не онака во стилот на политичка валканосту, да се пазари со еден негов пратеник во влада на РСМ….За повеќе детали,Тука
ОхридСкај

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Сиднеј: СВЕЧЕНО ПРОСЛАВЕН ДЕНОТ НА СЕСЛОВЕНСКИТЕ ПРОСВЕТИТЕЛИ СВЕТИ КИРИЛ И МЕТОДИЈ

Пишува  Тоде Кабровски Минатата недела на 26 мај 2024 година во организација на Македонскиот просвето-училишен одбор на Нов Јужен Велс со сите Македонски училишта во...

Пецаков: По повод 30. Мај, Светскиот ден на лица со Мултипла склероза, упатувам јавна поддршка

По повод 30. Мај, Светскиот ден на лица со Мултипла склероза упатувам јавна поддршка до сите наши сограѓани кои се борат со ваков животен...

Фатени лица од Охрид и Бугарија- Се претставувале како полицајци

Поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „измама“, СВР Охрид поднесе кривична пријава против Е.И.В.(58) од Република Бугарија и А.Т.(41) од Охрид. Во...

Македонче: Александар Лазовски, успешен магистрант на Харвард !

Честитки за нашиот Александар Лазовски, стипендист и признат студент лидер за вештачка интелигенција (AI) и образование, кој ја заврши својата магистратура по образование (2023–24)...