22.9 C
Ohrid
петок, јуни 14, 2024
ПочетнаМакедонијаУБИЕНИОТ ПОЛИЦАЕЦ ОД ВЕЛЕС ДВАПАТИ БИЛ ОСУДЕН УСЛОВНО, ПРЕГАЗИЛ ШЕСТМИНА ТИНЕЈЏЕРИ И...

УБИЕНИОТ ПОЛИЦАЕЦ ОД ВЕЛЕС ДВАПАТИ БИЛ ОСУДЕН УСЛОВНО, ПРЕГАЗИЛ ШЕСТМИНА ТИНЕЈЏЕРИ И ЈА ДАВЕЛ ШУРНАТА !!!

Убиениот велешанец Александар Ристовски, иако вработен како полицаец во СВР Велес, не бил почитувач на законот. Ристовски, кој вчера беше избоден од партнерката со која живеел во вонбрачна заедница, во два наврати е осуден во Основен суд Велес условно, за две кривични дела.

За сообраќајка случена на 28 февруари 2010 година бил осуден за Тешки дела против безбедноста на луѓето во сообраќајот, откако возел со двојно повисока брзина од дозволената во град и удрил во шестмина тинејџери кои се здобиле со тешки телесни повреди.

Второто кривично дело – Изнуда го сторил на 13 септември 2016 година пред нотар во Велес, кога осомничената за убиството и нејзината сестра се договарале за оставинската постапка, а починатиот ѝ пришол на сестрата, ја фатил за врат и се заканил со зборовите „ќе ти го скршам вратот ако не ѝ ја препишеш куќата на сестра ти“.

Обвинителството утринава соопшти дека според истрагата, убиството настанало по вербална и физичка расправија меѓу убиениот и неговата 23-годишна партнерка. 40-годишниот Ристовски ја фатил за врат П.И. со намера да ја дави, па таа со нож го прободела во левата страна на градниот кош и тој починал. На барање на Обвинителството, на П.И. ѝ одредена мерка притвор во траење од 30 дена.

За повеќе деталиТУКА сдк.мк

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Груевски распали по Јанкулоска: Ќе беше далеку похрабро ако таа побараше политички азил, отколку да мести други луѓе за да се спаси себеси

МАКЕДОНИЈА Груевски за Јанкулоска: Ќе беше далеку похрабро ако таа побараше политички азил, отколку да мести други луѓе за да се спаси себеси Автор: Деск 4NEWS.MK 14/06/2024 11:31 Во...

По 100 и 200 евра од општина Бутел за најдобрите основци

Под мотото „По правилниот пат чекорам” општина Бутел ја продолжува традицијата која ја започнаа минатите години и доделија парични ваучери на најдобрите ученици...

Лена е најмладиот мајстор за бурек, почнала да меси на петгодишна возраст

Во Обреновац се наоѓа пекарата Тијана во која работи малата Лена. Кариерата ја започнала кога имала само пет години, кога ги направила првите колачи. Девојчето...

После повеќегодишното барање на сите фудбалски школи и фудбалски клубови, градоначалникот Пецаков успеа да го реализира проектот за осветлување на помошното фудбалско игралиште со...

После повеќегодишното барање на сите фудбалски школи и фудбалски клубови успеавме да го реализираме проектот за осветлување на помошното фудбалско игралиште со вештачка трева....