24.9 C
Ohrid
четврток, јуни 20, 2024
ПочетнаМакедонијаРусија протера уште еден македонски дипломат

Русија протера уште еден македонски дипломат

Русија повторно и’ врати на Македонија откако државава за четири месеци протера двајца руски дипломати. Министерство за надворешни работи на Руската Федерација соопшти дека в.д. амбасадорката на Република Северна Македонија во Москва, Оливера Чаушевска-Димовска денеска била повикана во руското МНР, каде и’ била врачена Нота, со која вториот секретар во македонската амбасада се прогласува за „персона нон грата“ односно „непожелна личност“.

„Мерката е одговор на сосема неоснована одлука за прогласувањето на дипломат во Амбасадата на Русија во Скопје за ’персона нон грата‘ донесена од страна на Северна Македонија во август оваа година.“ – велат од Министерство за надворешни работи на Руската Федерација.

По ова, веднаш се огласија од македонското министерство за надворешни работи. Од таму велат дека ваквата одлука нема никаква основа.

„За претходното протерување на рускиот дипломат од Северна Македонија беа доставени евидентирани докази за негово дејствување во спротивност на Виенската конвенција за дипломатски односи. Оттука, денешниот потег на руската страна е во целост неоснован и негативно ќе се одрази на обидите за унапредување на односите меѓу двете земји“

Целиот текст тука.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Почина 25 годишен професионален војник синоќа во Скопје !!

Синоќа во Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување КАРИЛ почина професионалниот војник А.Ј. (25), соопшти Генералштабот на Армијата на Македонија. Војникот беше еден...

Неготинчанец ја запалил семејната куќа оти бил скаран со неговиот татко и мајка !!!

Дваесет и седумгодишен неготинчанец со иницијали М.А. доби кривична пријава од полицијата, откако предизвика пожар во домот на неговите родители, и покрај судската забрана...

Aлбански репрезентативец ги пцуеше Македонците и Србите по натпреварот против Хрватска

Албанија се спаси од пораз против Хрватска со гол во 95. минута (2-2), но натпреварот го одбележаа провокативни пораки од трибините, а уште поголем...

Луѓето над 40 години треба да работат само 3 дена во неделата

Истражување од 2016 година, објавено неодамна, открива дека од луѓето над 40 години може да се добијат најдобри резултати на работа ако тие работат...