17.9 C
Ohrid
сабота, мај 25, 2024
ПочетнаМакедонијаМладата скопјанка Даниела низ солзи: Сакам да оздравам не ради себе, ради...

Младата скопјанка Даниела низ солзи: Сакам да оздравам не ради себе, ради моите три дечиња да се радуваат со мајка!

Oд една страна сурова болка, тешка горчина, врели солзи, од другата единствена надеж, разгорена желба за живот, голема одговорност како мајка, сето ова но и многу повеќе ја дефинира тешката судбина на 35 годишната Даниела Спасовска од скопско Марино, објави ТВ Сител.

Низ солзи ни раскажа за голготата низ која поминува од 2019 година, откако и е дијагностициран рак на дојка. Потребни се уште снимања, а јас не можам да си дозволам.

А те фрлаат од врата на врата само, никој не те гледа. Пред време се откажуваат од мене, вели Даниела. Како последица од зрачењата на кичмата почнал да и откажува едниот бубрег.

Матастазите се прошириле и на малата карлица, но гинекологот не смее да ја оперира, тоа може да го направи само онколот.

Зад себе има три операции и бројни метастази, три месеци е врзана за кревет, но и тоа не ја обесхрабрува да го чекори овој трнлив пат полн со надеж за оздравување.

Даниела има три дечиња, од кои едното е 14 години, другото 12 и третото осум, едно синче и две ќеркички. Со сопругот Игор е веќе 15 години во брак. Од среќно семејство болеста на Даниела дома сите ги покосила и им го направила животот пекол.
Вели ме отпишаа но таа со сите сили се труди да ја победи болеcта и да застане на нозе. Не само заради себе, туку и заради нејзините три дечиња, на кои им е потребна мајка.

320500026947066 Централна кооперативна банка на име на Снежа Стојчевска или можете да ја контактирате директно на телефонскиот број 078466478.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Вучиќ: Ме погоди тоа што Северна Македонија гласаше за резолуцијата за Сребреница

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, синоќа во Белград изјави дека е погоден од гласањето на резолуцијата за Сребреница од Северна Македонија во Генералното собрание...

82-годишен дедо истепал 66-годишен Скопјанец.

На 23.05.2024 во 13.00 часот во СВР Скопје, А.Ј.(66) од Скопје пријавил дека околу 12.00 часот во неговиот двор, на подрачјето на Гази Баба,...

Матурант ја предизвикал ноќната сообраќајка во Штип

Матурант ја предизвикал ноќната сообраќајка во Штип Матурант ја предизвикал сообраќајната несреќа што синоќа по полноќ се случи на ул. „Гоце Делчев“ на влезот од...

Велосипедистите в недела ќе возат во чест на Васил Јанкула-Нашиот Преспански херој !!!

Оваа недела со почеток од 9 часот велосипедистите од цела Македонија ќе возат околу Охридско езеро во чест и сеќавање на Васил Јанкула познат...