18.9 C
Ohrid
вторник, мај 28, 2024
ПочетнаМакедонијаМицкоски покажа 61 потпис: Чекаме оставка на Заев во понеделник

Мицкоски покажа 61 потпис: Чекаме оставка на Заев во понеделник

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на прес-конференција покажа список со, како што вели, потписи од 61 пратеник кои го сочинуваат новото парламентарно мнозинство, што, според него, покажува дека оваа влада паѓа.

-Во периодот што следува ќе се обидам да формирам нова влада и тоа ќе се случи ако сум сигурен дека ќе биде влада на сериозен кредибилитет, со силни институции што ќе гарантираат стабилност, нова енергија и ефикасност во реформите – изјави Мицкоски, додавајќи дека негова цел е формирање на политичка влада која ќе го истера мандатот до 2024 година.

Ако не се постигне оваа цел и не обезбеди полна ефикасност на владата потребна за справување со кризите, борба против корупцијата и криминалот, тогаш, додаде тој, единствена опција се брзи предвремени парламентарни избори.

-Ја очекуваме оставката на Зоран Заев до парламентот во понеделник. Во спротивно, ја отпочнуваме постапката за изгласување на недоверба на владата – рече Мицкоски, обвинувајќи ја владата дека се плаши дека ќе ги загуби привилегиите.

Исто така, тој посочи дека очекува актуелното мнозинство дополнително да расте со нови пратеници, со цел да биде поразен СДСМ, но и да се развласти ДУИ.

Fokus

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Силјановска Давкова: На венецот сакав да пишува РС Македонија, но немаше место

Претседателката Гордана Силјановска Давкова објасни зошто на венецот што го положи на гробот на сесловенските просветители, браќата Кирил и Методија во Рим, не го...

Змија во мензата во студентскиот дом „Стив Наумов“

Директорот на Државниот студентски дом Скопје (ДСД Скопје), Виктор Велевски за Мета.мк потврди дека змијата влегла во студентската менза и дека институцијата е запознаена...

Гром удрил во авионот на македонските одбојкари

Враќањето на македонските одбојкари кои учествуваа на турнир од Европската златна лига во Белгија е пролонгирано, бидејќи вчера гром удрил во авионот за време...

Арбен Таравари ќе биде министер за здравство

Актуелниот градоначалник на општина Гостивар Арбен Таравари ќе биде идниот министер за здравство во Владата предводена од ВМРО-ДПМНЕ, дознава ТВ21. Таравари, воедно беше и претседателски...