7.9 C
Ohrid
недела, март 3, 2024
ПочетнаМакедонијаОсмани: Немало нафта и пиротехника во автобусот

Османи: Немало нафта и пиротехника во автобусот

Министерот за надворешни работи Бујар Османи во емисијата „Програма 200“ на Алсат ТВ, рече дека оваа трагедија ги надминува сите димензии на секоја трагедија. Тој рече дека тоа што се случи вчера во Бугарија не може да помине така лесно и дека оваа трагедија ќе го ресетира целиот јавен транспортен систем.

Османи додаде дека вчера имал средба со 4 бугарски обвинители и во разговор со нив тие ги отфрлаат сите шпекулации дека во автобусот имало пиротехнички средства или дизел во автобусот.
Faktor
Министерот, кој лично се занимава со трагедијата на патот „Струма“, рече дека седумтемина преживеани од трагедијата се во добра здравствена состојба и дека двајца од нив кои се чувствуваат подобро, во петок ќе се вратат во земјава. Другите мора да почекаат уште неколку дена бидејќи некои од нив биле оперирани. Според министерот и во овој случај државата ќе врши организиран превоз на свој трошок.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Јанкулоска со поддршка за Силјановска-Давкова

Поддршка за мојата професорка, затоа што докажа дека жената истовремено може да биде добра мајка, посветена сопруга и експерт во својата професија – сочуствителна...

Во денешната акција уапсен Екс градоначалник на СДСМ и син на Екс градоначалник од Вмро?!

Од МВР денеака информираа дека се уапсени десет лица во координирана полициска операција што се спроведе денеска. Четворица од приведени се од Гевгелија, тројца...

Сузбиена криминална група во Македонија, приведени 10 лица

Сузбиена криминална група, приведени 10 лица Денеска (02.03.2024), Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал - Сектор за криминалистички истраги - Единица за недозволена...

Уапсена жената која ограби починат човек во Велес

Полицијата ја уапси жената, која го ограби 54-годишниот велешанец, веднаш откако му се слошило, паднал и починал. Триесет и двегодишната велешанка, наместо да му помогне...