18.9 C
Ohrid
понеделник, јуни 17, 2024
ПочетнаМакедонијаМицкоски за барањето за помилување за Нинџа: Тоа е она кое му...

Мицкоски за барањето за помилување за Нинџа: Тоа е она кое му е ветено за сведочењето поради кое луѓе се осудени на над 200 години затвор

Тој, ова го истакна одговарајќи на новинарско прашање запрашан како го оценува поднесеното па повлечено барање за амнестија за Нинџа, при посетата на извршувањето на градежни активности во општина Кочани, при што потенцираше дека тоа доаѓа како резултата на она што му ветиле поради неговото сведочење за настаните од 27 април, поради кое што сведочење луѓе се осудени на над 200 години затворски казни.

„Калкулантски, затоа што едноставна е ситуацијата, знаете за сведочењето на тоа лице. Како резултат на тоа сведочење се изрекоа казна во висина од повеќе од 200 години и нормално на крај доаѓа, она кое што му е ветено за тоа сведочење. А, тоа е ова помилување, односно барање, па сега повлекување, и сега веќе не знаеме статусот каков е“,Тој додаде дека токму поради вакви слични случаеви Македонија се наоѓа на 111-то место на Транспаренски Интернешнл за борба против корупцијата, затоа немаме ниту странски инвестиции, а ниту ни правна држава.

„Е затоа че бидеме 111-ти ан транспарентност интернационал и затоа нема да имаме странски инвеститори, затоа граѓаните нема да веруваат во правната држава, затоа немаме владеење на право и затоа криминалците ќе владеат со Македонија, наместо народот да владее со Македонија“, рече Мицкоски.

Токму поради ова, посочи Мицкоски, потребни се предвремени парламентарни избори, за да се стави крај на овие порази и во Македонија да почне нова ера на градење на заедничкиот патриотизам.

„Ќе повторам, потребни се предвремени избори за да ставиме крај на овие порази, за да почнеме втора епоха, за да почнеме нова иднина и за да го градиме заедничкиот патриотизам. Затоа велиме, ајде да излеземе на избори. Нема потреба да се плашат, ако народот навистина ги сака и овој новиот мандатар, наместо да чвуствува фрустрација и комплекс со тоа што неговиот прв впечаток беше да му се поклонува на Заев, да излезе пред граѓаните на избори, па заеднички граѓаните нека оценат која платформа и која политика треба да ја добие нивната доверба“, објасни Мицкоски.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Градоначалникот Пецаков оствари средба со американската амбасадрока Н.Е. Анџела Агелер

Денес во просториите на Општина Охрид, градоначалникот Кирил Пецаков оствари срдечна средба со американската амбасадрока Н.Е. Анџела Агелер која беше придружувана од тим на...

Медицинска сестра од ОНКОЛОГИЈА осудена на 2 години затвор !!!

🔴 ⚖️ Медицинската сестра од Клиниката за онкологија Амела Османовиќ е осудена на казна затвор од две години, затоа што од Клиниката во три...

Познатиот македонски актер станува министер

Познатиот актер Зоран Љутков ќе биде нов министер за култура и туризам. Ова вчера го соопшти лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и мандатар за состав на...

Д-р Даниел Кировски пристигна на пуст остров среде океанот, на Филипини, како дел од екипата која два месеци ќе го снима едно од најскапите...

Нашиот валандовчанец Д-р Даниел Кировски пристигна на пуст остров среде океанот, на Филипини, како дел од екипата која два месеци ќе го снима едно...