17.9 C
Ohrid
сабота, мај 25, 2024
ПочетнаМакедонијаНи Заев не успеа да изгради канализација во Арачиново

Ни Заев не успеа да изгради канализација во Арачиново

Во февруари 2020 екс премиерот Зоран Заев отиде во Арачиново за надзор на воведувањето канализација. Притоа Заев рече дека е задоволен од сработеното а еден од работниците рече дека за една година работите ќе завршат.

И по две години проектот за канализација и водовод не е завршен и немањето вода за пиење и натаму е главен предизвик за жителите на Арачиново.

„Ниту канализацијата не е пуштена, н а главните улици ги поставија цевките, но на помалите улици не, се уште не работи. Водоводот е запрен од минатата година и нема веќе“, вели граѓанин.

„Главен проблем е водата и канализацијата, тоа е главно, нема вода во Арачиново“, додава граѓанин.

„Водоводот…немаме водовод, ретко доаѓа в ода, немаме“, посочи граѓанин.

Новиот градоначалник на Арачиново вели дека системот за канализација и водовод е во алармантна состојба. Завршена е само првата фаза, ветувајќи дека ќе стори се са го реши овој дамнешен проблем на жителите.

„За жал, се уште е во алармантна состојба. Првите денови од мандатот и писмено ги известив институциите, во случајов и Министерството за животна средина и ЦУК, бидејќи навистина прашањето со канализацијата по првата фаза, или на главните улици каде е направена мрежата, мислам дека втората и третата фаза не се реализирани и мислам дека тука секако ќе треба и централната власт да го сфати сериозно ова прашање“, вели Ридван Ибрахими.

Во 2020 по неколку месеци во Арачиново повторно се собраа неколку министри заедно со тогашниот технички премиер Оливер Спасовски и екс градоначалничката Миликије Халими во надзор на градежните работи за канализацијата. Тие рекоа дека работите треба да завршат во март 2021 а за проектот владата издвои 1.7 милиони евра.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Вучиќ: Ме погоди тоа што Северна Македонија гласаше за резолуцијата за Сребреница

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, синоќа во Белград изјави дека е погоден од гласањето на резолуцијата за Сребреница од Северна Македонија во Генералното собрание...

82-годишен дедо истепал 66-годишен Скопјанец.

На 23.05.2024 во 13.00 часот во СВР Скопје, А.Ј.(66) од Скопје пријавил дека околу 12.00 часот во неговиот двор, на подрачјето на Гази Баба,...

Матурант ја предизвикал ноќната сообраќајка во Штип

Матурант ја предизвикал ноќната сообраќајка во Штип Матурант ја предизвикал сообраќајната несреќа што синоќа по полноќ се случи на ул. „Гоце Делчев“ на влезот од...

Велосипедистите в недела ќе возат во чест на Васил Јанкула-Нашиот Преспански херој !!!

Оваа недела со почеток од 9 часот велосипедистите од цела Македонија ќе возат околу Охридско езеро во чест и сеќавање на Васил Јанкула познат...