15.6 C
Ohrid
недела, април 14, 2024
ПочетнаМакедонијаМакедонскиот Црвен крст издвои 10.000 евра за настраданото население на Украина- Отворени...

Македонскиот Црвен крст издвои 10.000 евра за настраданото население на Украина- Отворени се и телефонски линии за донации !!!

Македонскиот Црвен крст како солидарна помош за настраданото население на Украина издвои 10.000 евра кои ќе бидат префрлени на украинскиот Црвен крст, соопшти Црвен крст, додавајќи дека сите заинтересираните правни субјекти и граѓани можат да се вклучат во Апелот со обезбедување на парична помош на сметката на Фондот на солидарноста на Црвениот крст, со донација од 100 денари на телефонскиот број 143 400 и на девизната сметка на Црвен крст.

„Црвениот крст на Република Северна Македонија се вклучи кон Апелот објавен од страна на Украински Црвен крст за помош на населението во Украина. Целта на овој Апел е да се обезбеди финансиска помош за населението во Украина“, се вели во соопштението.

Средствата можат да се донираат од 25.02.2022 до 15.03.2022 година.

Сметка на Фондот на солидарноста на Црвениот крст на РСМ: 300000001327966, даночен број: 4030984271620 АД Комерцијална банка со назнака: помош за население во Украина.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Силјановска Давкова: Химната ни е запишана во генетскиот код

Морам да кажам, Бутел го прави горд Дејан Ѓеоргиевски. Ете ја едноставната формула за гордост: Кога сте вицешампион на Олимпијада, а доаѓате од една...

Скопје блеска во новогодишен амбиент среде април

Четири и пол месеци по дочекот на Новата Година, во Скопје се уште владее новогодишна еуфорија. Причина за тоа се украсите кои се уште...

Поранешниот директор на финансиска полиција Арафат Муареми од СДСМ премина во ДУИ

Поранешниот директор на финансиска полиција Арафат Муареми од СДСМ премина во ДУИ. Оваа вест тој ја потврди на својот Фејсбук профил. „Почитувани семејства, пријатели, колеги и...

Изложба посветена на вонвременскиот охридски уметник Вангел Наумовски

Синоќа имав чест да присуствувам на изложба посветена на вонвременскиот охридски уметник Вангел Наумовски. Изложбата беше организирана од ЛК „Лихнидос“, а на неа присуствуваа...