18.9 C
Ohrid
понеделник, јуни 17, 2024
ПочетнаМакедонијаПендаровски до ЕУ: Аман веќе.. дајте ни датум, децата ни се...

Пендаровски до ЕУ: Аман веќе.. дајте ни датум, децата ни се иселија!

Како што наближува самитот на ЕУ, на кој повторно е неизвесно дали Македонија конечно ќе добие датум за преговори, претседателот Пендаровски буквално почна да ја моли ЕУ да ни се смилува.

Во декември, Македонија ќе заокружи 17 години како земја-кандидат за членство во Европската унија. Претседателот на државата Стево Пендаровски смета дека „ако во јуни не направиме ништо треба, ние остануваме и понатаму заинтересирани за преговори и еден ден за членство во ЕУ, меѓутоа треба дел од своите политички капацитети да ги насочиме, не кон други организации туку кон внатрешни реформи“.

Не можеш никого да убедиш во јавноста, аман више Европска Унија до кога, оставевме више! Децава се иселија! Јас мислам дека после јуни, ако нема датум за преговори ние треба пополека да ја олабавиме таа работа. Да кажеме формално, да остануваме, меѓутоа да не се оптеретуваме“, молеше Пендаровски при неодамнешното интервју на Канал 5.

Пендаровски е познат по неговата изјава дадена при почетокот на мандатот дека, да не беше претседател, тој самиот ќе се исселеше од Македонија.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Градоначалникот Пецаков оствари средба со американската амбасадрока Н.Е. Анџела Агелер

Денес во просториите на Општина Охрид, градоначалникот Кирил Пецаков оствари срдечна средба со американската амбасадрока Н.Е. Анџела Агелер која беше придружувана од тим на...

Медицинска сестра од ОНКОЛОГИЈА осудена на 2 години затвор !!!

🔴 ⚖️ Медицинската сестра од Клиниката за онкологија Амела Османовиќ е осудена на казна затвор од две години, затоа што од Клиниката во три...

Познатиот македонски актер станува министер

Познатиот актер Зоран Љутков ќе биде нов министер за култура и туризам. Ова вчера го соопшти лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и мандатар за состав на...

Д-р Даниел Кировски пристигна на пуст остров среде океанот, на Филипини, како дел од екипата која два месеци ќе го снима едно од најскапите...

Нашиот валандовчанец Д-р Даниел Кировски пристигна на пуст остров среде океанот, на Филипини, како дел од екипата која два месеци ќе го снима едно...