7.9 C
Ohrid
недела, март 3, 2024
ПочетнаМакедонијаПотрошувачката на струја „скокна“ за 474 отсто во Арачиново- градоначалникот „не знаел“...

Потрошувачката на струја „скокна“ за 474 отсто во Арачиново- градоначалникот „не знаел“ дали таму се копаат биткоини

Дали се „копаат“ биткоини во Арачиново? Во емисијата „10 минути“ на ТВ 21 градоначалникот на Арачиново Ридван Ибраими одговори дека тој „лично нема информации и оти за ова треба да се прашаат институциите надлежни за спроведување на законот“ – објави ТВ 21.

ТВ 21 го пренесе одговорот на Ибраими на тоа прашање: „Оваа информација кружи, но јас немам механизам да ги проверувам граѓаните дали дома ‘копаат’ биткоини. Овие информации треба да ги имаат органите на прогонот. Јас лично немам информации дали се ‘копаат“ биткоини во Арачиново“ – изјави градоначалникот Ибрахими.

Инаку Арачиново имало неверојатно зголемување на потрошувачката на струја за дури 474 отсто споредено со октомври 2021 година, во ситуација кога од 81 општина во Македонија 65 општини во октомври постигнале заштеда од најмалку 15 отсто, од кои 12 општини постигнале заштеда поголема од 50 отсто.“

Според проценките, кои ги изнесоа во првата половина од оваа година научниците од Универзитетот Кембриџ во Англија, за „рударењето само на еден биткоин се потребни 300 киловатчасови електрична енергија“. Без никакво сомневање, во изминатите месеци од 2022 година омасовеното „копање“ на биткоинот во Македонија во огромна мера го оптовари електроенергетскиот систем, попречувајќи го нормалното снабдување на економијата и домаќинствата со овој најважен енергенс.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Битолчанец ги искоцкал парите, па го запалил казиното.

35-годишник подметнал пожар во казино, соопштија од Битолската полиција. Според информациите, синоќа во 02.15 часот во Битола, полициски службеници од СВР Битола го лишиле од...

Пендаровски објави: Собрани се 10.000 потписи за неполни пет часа

Актуелниот претседател, Стево Пендаровски, кој се кандидира за втор мандат на претседателските избори објави дека за помалку од пет часа успеал да собере 10.000...

Силјановска Давкова за само четири часа собра над 15.000 потписи

За само четири часа, во периодот од осум изутринава до 12 часот кандидатката за претседател на Македонија, Гордана Силјановска Давкова над 15.000 граѓански потписи...

Јанкулоска со поддршка за Силјановска-Давкова

Поддршка за мојата професорка, затоа што докажа дека жената истовремено може да биде добра мајка, посветена сопруга и експерт во својата професија – сочуствителна...