19.9 C
Ohrid
четврток, мај 30, 2024
ПочетнаUncategorized @mkТолку беше од забавата: Амстердам забранува пушење марихуана

Толку беше од забавата: Амстердам забранува пушење марихуана

Властите во Амстердам планираат да го забранат пушењето марихуана во центарот на градот како дел од серијата мерки за спречување на прекумерната забава од страна на туристите и заштита на областа за локалното население.

Се очекува новите правила главно да влијаат на ноќниот живот. Официјалните лица соопштија дека отворениот и слободен карактер на Амстердам на посетителите им остава погрешен впечаток дека „се оди и се е дозволено“.

Угостителството и декорот на излозите ќе мора да завршат порано во вечерните часови, а построги ограничувања ќе се воведат за ергенските веселби и организираните посети на пабови.

Градските власти планираат кампања за да ги обесхрабрат меѓународните туристи да дојдат во Амстердам за да се „ослободат“.

Планираната забрана за пушење трева во делови од центарот на градот не е наменета за продажба во кафулиња, туку за потрошувачка на отворено на одредени плоштади и улици. За прекршителите ќе бидат изречени високи казни.

Властите во Амстердам сакаат да го заштитат центарот на градот од „прекумерен туризам“, што значи повеќе посетители отколку што може да поднесе областа.

Се очекува во 2023 година да дојдат 18 милиони посетители, а градските власти наведуваат дека границата е 20 милиони. Амстердам има 900.000 жители, а пред Божиќ се очекува градскиот совет да донесе построги правила.

Фокус

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Сиднеј: СВЕЧЕНО ПРОСЛАВЕН ДЕНОТ НА СЕСЛОВЕНСКИТЕ ПРОСВЕТИТЕЛИ СВЕТИ КИРИЛ И МЕТОДИЈ

Пишува  Тоде Кабровски Минатата недела на 26 мај 2024 година во организација на Македонскиот просвето-училишен одбор на Нов Јужен Велс со сите Македонски училишта во...

Пецаков: По повод 30. Мај, Светскиот ден на лица со Мултипла склероза, упатувам јавна поддршка

По повод 30. Мај, Светскиот ден на лица со Мултипла склероза упатувам јавна поддршка до сите наши сограѓани кои се борат со ваков животен...

Фатени лица од Охрид и Бугарија- Се претставувале како полицајци

Поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „измама“, СВР Охрид поднесе кривична пријава против Е.И.В.(58) од Република Бугарија и А.Т.(41) од Охрид. Во...

Македонче: Александар Лазовски, успешен магистрант на Харвард !

Честитки за нашиот Александар Лазовски, стипендист и признат студент лидер за вештачка интелигенција (AI) и образование, кој ја заврши својата магистратура по образование (2023–24)...