7.5 C
Ohrid
сабота, април 20, 2024
ПочетнаМакедонијаДел од владината делегација пристигнува на гробот на Гоце Делчев

Дел од владината делегација пристигнува на гробот на Гоце Делчев

Во црквата „Свети Спас“ денеска е дозволен пристап само на најавените делегации, а сите други делегации и граѓани кои не се најавени, нема да можат да положат цвеќе за време на државната свеченост. Дел од делегацијата веке пристигнува, а меѓу нив се претставници од Владата на чествувањето на роденденот на македонскиот револуционер Гоце Делчев.

На настанот пристигнаа министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, министерката за одбрана, Славјанка Петровска, првиот човек на ДС, Павле Трајанов, поглаварот на МПЦ, г.г. Стефан. Пристигна и премиерот на Македонија, Димитар Ковачевски, во друштво на првиот вицепремиер Артан Груби, генералниот секретар на СДСМ Миле Зечевиќ и др.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Мицкоски ги повика Апасиев и Димитриевски на обединување за македонско национално единство.

ВМРО-ДПМНЕ ги покани Апасиев и Димитриевски на обединување ВМРО-ДПМНЕ ги покани Апасиев и Димитриевски на обединување за македонско национално единство. Повкиот го упати лично...

Мицкоски до Ковачевски: Со вас Македонија нема европска иднина, со Артан и Али заглавивте во калта на вашите ситни интереси и среброљубие

ВМРО-ДПМНЕ денеска одржа митинг и во Берово, каде пред присутните се обрати и претседателот Христијан Мицкоски, кој му одговори на Димитар Ковачевски кој во...

Бисера: До 2028 нови 194 километри безбедни и модерни автопати и реконструкција на 950 киломерти патишта низ целата држава.

До 2028 нови 194 километри безбедни и модерни автопати и реконструкција на 950 киломерти патишта низ целата држава. Ги впишавме македонските патишта во мапата на...

Димитириевски: Нема теорија да коалицираме со СДСМ

Со актуелното раководство на СДСМ, кое многу се огреши, нема теорија да коалицираме. Со ВМРО-ДПМНЕ, прво да расчистат со заостанати коруптивни дела од претходната...