13.9 C
Ohrid
сабота, април 13, 2024
ПочетнаМакедонијаКуновска: Веднаш да се отвори Уставот, за да се воведе смртна казна!

Куновска: Веднаш да се отвори Уставот, за да се воведе смртна казна!

Македонија го доживеа врвот на духовната, моралната и егзистенционална криза. Друштвото на писатели, МАНУ и други институции, формирани како стожер на македонската опстојба, денес се политички забарикадирани, заедно со моралната обврска – за секое акутно и витално прашање во државата, да се изјаснуваат, со став за чаре. Да бидат со народот кој ги плаќа, пишува Јагнула Куновска во колумна за Плусинфо.

 

Иако сме западнати во сотонска дупка, наместо излез, на бандата „проевропски водачи“, за да остане на власт, најважно им е отворање на Уставот. Со тоа, да се официјализираат бришењето на Македонизмот и окупаторскиот продор на Бугарите и Албанците!

 

Не! Повторка нема да се случи! Македонија расчисти со бугарските фашисти и албанските балисти, заклучно со 1945 година. Уставот може и треба да се отвори, само за ревитализација на македонската држава, а тоа е –  враќање кон АСНОМ-ските државотворни корени!

А единствен начин да сопре криминалната јагма без оглав, која неповратно ја пустоши Македонија, е – веднаш да се отвори Уставот, само за да се воведе смртна казна! Да се применува безмилосно на сите досегашни, сегашни и идни евидентни предавници, јаничари, платени извршители и измеќари на туѓи агенди, пљачкаши – милијардери, профашистички профитери…

Целата колумна прочитајте ја тука.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Мицкоски го нарече Пендаровски кукавица..

На митингот на кандидатката Гордана Силјановска-Давкова во Тетово претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски нагласи дека Стево Пендаровски и СДСМ ништо не зборувале за извештајот...

Пендаровски убеден дека ќе победи: Точно за еден месец од денеска започнува мојот втор мандат

Пред жителите на Карпош вечерва претседателскиот кандидат Стево Пендаровски повтори дека без остаток беше и ќе остане претседател за сите. Ова, како што рече...

Македонската Традиционална Таеквон-до Федерација (ИТФ) дел од Европската Таеквон-до ИТФ елита во Копер–Словенија

Македонската Традиционална Таеквонд-о Федерација (ИТФ) дел од Европската Таеквон-до ИТФ елита во Копер–Словенија Македонската Традиционална Таеквон-до Федерација (Таеквондо ИТФ) под водство на претседателот Марјанчо Лазаревски...

Започна завршната фаза од реконструкцијата на улицата 7. Ноември во Охрид.

Започна завршната фаза од реконструкцијата на улицата 7. Ноември. Таму започнаа активности за гребење на постоечкиот асфалт, по што следуваат подготовките за асфалтирање. Претходно на...