22.9 C
Ohrid
петок, јуни 14, 2024
ПочетнаМакедонијаАлбанските власти потврдија: Во Преспа живеат Македонци

Албанските власти потврдија: Во Преспа живеат Македонци

Во Преспа живеат Македонци, со македонски јазик, идентитет, култура, традиции. Без разлика на некои странски влијанија за нас тука живеат Македонци. Тие се една заедница што е додадена вредност во мозаикот на културните, историските, етнографските и јазичните вредности на нашите простори, порача албанскиот министер за одбрана Нико Пелеши од изборниот собир одржан во селото Туминец.

Пелеши, кој е координатор за локалните избори за округот Корча, вети дека коалицијата на владејачката Социјалистичка партија и македонската партија, Македонска алијанса за европска интеграција ќе продолжи се со цел развој на општина Пустец.

-Посебно сакам да го нагласам и да кажам дека високо го цениме залагањето на МАЕИ во заштитата на македонскиот идентитет во Албанија. Нашата соработка е долгорочна а со поддршка на владата покрај до сега реализираните проекти и оние во тек на реализација, веќе се усвоени и други проекти со кои Пустец ќе го добие потребниот лик на развиена туристичка дестинација, додаде Пелеши.

Искажа убеденост дека Пали Колефски, како кандидат на СП а чија кандидатура е поддржана од сите претставници на ограноци на МАЕИ во Албанија, по вторпат ќе ја добие довербата бидејќи ја заслужува.

-Ние ќе работиме повеќе за ова благословено подрачје со Пали Колефски. Денеска, општината е на услуга на нејзините граѓани. Пали е одличен менаџер кој знае да го сослуша секого и да размислува за секое барање и забелешка и тој во изминатите четири години направи многу за оваа општина. Многу работи ќе бидат подобрени за да гарантираме еднаков третман и можност за секој жител. Со СП во долгорочна алијанса со МАЕИ и со Пали Колефскин на чело на општината, ќе продолжиме со брзо темпо. Само напред за да го надокнадиме изгубеното време, порача Пелеши.

За успешноста на Колефски зборуваше и лидерот на МАЕИ, Васил Стерјовски, повикувајќи ги жителите на 14 мај да го заокружат бр2 (Пали Колефски) за градоначалник и број 29 за советничката листа на МАЕИ.

-Не треба многу да зборувам за менаџерската способност на Колефски зашто вие сами сте сведоци на неговите успеси. Само да го нагласам најгорливиот проблем, што со негово и наше залагање а со поддршка на владата беше надминат а тоа е изградбата на водоводот во општината. Ние како партија, ветивме и заедно со општината тоа ќе го реализираме, ќе подигнеме спомен обележје во Туминец посветен на сите борци за слобода од ова село, од Илинденскиот период и Втората светска војна, што е повеќегодишно барање на Македонците од Туминец, рече Стерјовски.

Пред присутните се обрати и Колефски, кој спомна повеќе реализирани проекти, а најави и нови.

-Заедно можеме многу, наша Преспа да ја направиме вистински туристички рај. Во овој сектор веќе е одобрен проект поддржан од германската КФ банка а во соработка со владата на премиерот Еди Рама. Ве повикувам заедно да продолжиме во спроведување на нови проекти за доброто на сите нас. Само напред, никако назад, порача меѓу другото Колефски.
Кампањата за неделните избори во Албанија, на кои се избира новата локална власт во 61 општина завршува утре на полноќ

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Седумте лица кои упаднаа во М-НАВ осудени условно: Немало докази дека била загрозена безбедноста

Основниот кривичен суд Скопје денеска донесе пресуди врз основа на предлог-спогодби со седум лица обвинети како соизвршители на кривично дело – Спречување на службено...

Презентирано првото албанско оклопно возило “ШОТА”

Албанската компанија „Тимак“ го комплетираше првото албанско оклопно возило, кое ќе биде претставено на изложбата за одбрана и безбедност „Еуросатори“ во Париз. Во претставувањето на...

Груевски распали по Јанкулоска: Ќе беше далеку похрабро ако таа побараше политички азил, отколку да мести други луѓе за да се спаси себеси

МАКЕДОНИЈА Груевски за Јанкулоска: Ќе беше далеку похрабро ако таа побараше политички азил, отколку да мести други луѓе за да се спаси себеси Автор: Деск 4NEWS.MK 14/06/2024 11:31 Во...

По 100 и 200 евра од општина Бутел за најдобрите основци

Под мотото „По правилниот пат чекорам” општина Бутел ја продолжува традицијата која ја започнаа минатите години и доделија парични ваучери на најдобрите ученици...