11.9 C
Ohrid
среда, април 17, 2024
ПочетнаМакедонијаВработените во УЈП бараат покачување на платите за 30%

Вработените во УЈП бараат покачување на платите за 30%

Вработените во УЈП денеска протестираат пред своите организациони едицини низ цела Македонија со барање за зголемување на платите за 30 отсто. Како што објаснува претседателот на синдикалната организација „Солидарност“, Васе Неданоски, тие ова зголемување го бараат врз основа на законско решение за автентично толкување на член 66 од Законот извршување на Буџетот.

Нашето барање е зголемување на платите за процентот што е предвиден со Законот за извршување на Буџетот, а тоа е 30 отсто. Законот предвидува определени инсституции да го остварат тоа право. Во моментов ние го немаме остварено тоа право, а нашиот колективен договор, како и Законот за УЈП врз основа на кои остваруваме плати, ја дава таа можност, односно е во склад со членот 66 од Законот за извршување на Буџетот, објаснува Неданоски за „Фокус“.
Синдикалната организација во моментов е во преговори со надлежните и очекуваат изнаоѓање на решение, но доколку тоа не се случи, најавуваат и штрајк.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Изјава на Советот за верски прашања на Нов Јужен Велс и на верски водачи

Изјава за медиуми Вторник, 16 април 2024 Местата за богослужба се места за мир и молитва. Луѓето кои се собираат таму не треба никогаш да се...

Владата заклучи: 24 април (среда) и 8 мај да бидат неработни денови за сите граѓани

На 16. седница, Владата заклучи 24 април 2024 година (среда) и 8 мај 2024 година (среда) да бидат неработни денови за сите граѓани на...

Да бидеме хумани! Апел за помош на Сашо Лазаровски кој по вторпат се бори со рак

Сашо Лазаровски има потреба од нашата помош. Битолчанецот, кој еднаш го победи ракот на белите дробови, сега повторно води тешка борба со оваа опака...

Таравари: Ќе гo забраниме коцкањето и брзите кредити, идната Влада ќе ги покрива долговите на граѓаните од брзи кредити“, рече Таравари

Претседателскиот кандидат Арбен Таравари денеска оствари важна посета на градот Струга, каде се разговараше за различни прашања во заедницата, почнувајќи од здравствените работници до...