9.9 C
Ohrid
сабота, февруари 24, 2024
ПочетнаМакедонија(Видео) Успешно вградено вештачко срце кај уште еден пациент на д-р Жан...

(Видео) Успешно вградено вештачко срце кај уште еден пациент на д-р Жан Митрев

Г-дин Дејан Христовски е млад пациент со тешка дилатативна кардиомиотпатија која во последните неколку години особено се влоши. Тој беше хоспитализиран и му беше направено вградување т.н вештачко срце. Вештачкото срце, покрај класична трансплантација, претсавува една од двете можни опции за пациенти кај кои не помагаат лекови, а срцевата функиција континуирано опаѓа. Операцијата и постоперативната обука за ракување со поставениот уред поминаа успешно по што, пациентот беше пуштен на дома. Ова е еден од 40-те пациенти кај кои д-р Жан Митрев заедно со својот тим има вградено ваков уред.
Му благодараиме за довербата и му посакуваме добро здравје на Дејан.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Штипјанец на куќата си направил мини ветерница, па сега комшиите се жалат бидеќи била бучна па неможеле да спијат навечер !!

Мини ветерница на покрив во Штип Ентузијаст од улицата „Димо Хаџи Димов“ во Штип на покривот од својата куќа си направил мини ветерница. Експериментот веројатно...

Џафери “упадна” во СВР Тетово, па ги искара вработените: Колку луѓе тука работите во оваа канцеларија ?!?!?!

Во улога на инспектор, техничкиот премиер, Талат Џафери беше во посета на СВР Тетово. Тој во една канцеларија затекна куп луѓе, а на прашање...

Сашко Коцев: Ајде сите пред МВР да играме оро и да не сликаат групно за пасош, исто како на свадба !!!

На „Златна бубамара“ се врати Сашко Коцев, откако лани не го водеше шоуто поради претходно договорени обврски. Коцев не беше официјален водител, туку неговите...

Пасоши ќе има за сите: Дочек на обрасците за пасоши на „Богородица“

Дочек на обрасците за пасоши на „Богородица“ Дополнителниот заменик министер за внатрешни работи Митко Бојмацалиев на Граничниот премин Богородица, синоќа ги пречека новите 140.000 обрасци...