10.9 C
Ohrid
недела, февруари 25, 2024
ПочетнаМакедонијаМакедонската јавност се сеќава на случајот со малата Билјана Србиновска, чие тело...

Македонската јавност се сеќава на случајот со малата Билјана Србиновска, чие тело исто така беше пронајдено во село Бразда, пред околу 33 години.

Македонската јавност се сеќава на случајот со малата Билјана Србиновска, чие тело исто така беше пронајдено во село Бразда, пред околу 33 години. До денес, не е пронајден нејзиниот убиец, иако во времето кога се случи настанот, беше активна масовна истрага за настанот кој предизвика огромна вознемиреност и страв кај населението.

Исчезнувањето на деветгодишната Билјана Србиновска се случи на 24-ти декември 1989 година. Таа во попладневните часови излегла од играорното друштво „Танец“ и по булеварот Илинденска тргнала кон дома, кај Технолошкиот факултет во Скопје, но никогаш не се вратила во својот дом.

Случајот со Билјана беше голема мистерија и причина за страв помеѓу граѓаните.

По повеќе од еден месец, односно на 27-ми јануари 1990 година во атарот на скопското село Бразда беше пронајдено нејзиното безживотно тело.

Според тогашните информации, момче и девојка случајно го забележале телото на убиеното девојче во бунар во селото Бразда и ја известиле полицијата. Беше соопштено дека станува збор за Билјана, која била сексуално малтретирана и убиена, но никогаш не се откри кој беше монструмот кој стоеше зад делото.

Една година пред исчезнувањето на Билјана, среде бел ден од Скопје, во близина на Олимпискиот базен исчезна и петгодишниот Амет Алкан. Неговата судбина до денешен ден не се знае.

Инаку, Бразда, каде беа пронајдени телата на двете убиени девојчиња, во двата посебни случаи, е село во Општина Чучер-Сандево.

Според пописот од 2021 година, во Бразда живееле 647 жители. Познато е по археолошкиот парк Бразда.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

ДУИ во програмата планира 4 часа работно време во петок

Секој петок на работа до 13 часот. Партијата ДУИ со предлог, петоците да се работат со скратено работно време. Целта е велат,...

Трамп: Црнците ме сакаат бидејќи сум дискриминиран како нив

Кандидатот за уште еден претседателски мандат во Белата куќа тврди дека неговата поддршка меѓу Афроамериканците пораснала поради неговите четири кривични случаи и за тоа...

Јована Тренчевска: Би испила кафе со Александар Македонски за да му го покажам Скопје 2014

Тренчевска: Би испила кафе со Александар Македонски за да му го покажам Скопје 2014. Претседателката на форум на жени на Социјалдемоктратскиот сојуз на Македонија, Јована...

Сите нудат кандидати, само Вевчани нуди Господин за претседател, Господин Попоски собира потписи за кандидатура

Вевчанецот Господин Попоски започна да собира потписи за кандидатура и за Супер радио и OhridPress изнесе дел и од неговите ставови и зошто се...