16.9 C
Ohrid
вторник, мај 28, 2024
ПочетнаМакедонијаДа се врати средното полициско училиште, полицајците со сѐ послаб просечен успех!

Да се врати средното полициско училиште, полицајците со сѐ послаб просечен успех!

Независниот полициски синдикат бара враќање на средното полициско училиште.

Главна причина за тоа, е според нив, се послабиот просечен успех на кандидатите за полицајци во Центарот за обука во МВР.

Па така, ако тие во 2014/2015 година имале освоено 597 бода, во 2021/2022 година добиле само 524 бода.

За тоа презентираат и графички приказ, од кој се гледа како низ изминативе години се нсамалувал бројот на освоените бодови на полицајците.

„Не можеме да очекуваме промена на подобро, а притоа да не создаваме квалитетни кадри кои треба да ги донесат промените.

Политиката на поставување Помошници на министерот во Центарот за обука директно од партиските штабови го доведе Министерството до состојба да секоја година го поместуваме дното од постигнатиот успех на претходните генерации.

Едно од главните барања на Независниот синдикат на полицијата е целосно реформирање на образовниот процес и конечно враќање на средното полициско училиште кое е повеќе од нужна потреба“, пишуваат од Независниот полициски синдикат во својот статус на фејсбук.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Силјановска Давкова: На венецот сакав да пишува РС Македонија, но немаше место

Претседателката Гордана Силјановска Давкова објасни зошто на венецот што го положи на гробот на сесловенските просветители, браќата Кирил и Методија во Рим, не го...

Змија во мензата во студентскиот дом „Стив Наумов“

Директорот на Државниот студентски дом Скопје (ДСД Скопје), Виктор Велевски за Мета.мк потврди дека змијата влегла во студентската менза и дека институцијата е запознаена...

Гром удрил во авионот на македонските одбојкари

Враќањето на македонските одбојкари кои учествуваа на турнир од Европската златна лига во Белгија е пролонгирано, бидејќи вчера гром удрил во авионот за време...

Арбен Таравари ќе биде министер за здравство

Актуелниот градоначалник на општина Гостивар Арбен Таравари ќе биде идниот министер за здравство во Владата предводена од ВМРО-ДПМНЕ, дознава ТВ21. Таравари, воедно беше и претседателски...