20.9 C
Ohrid
среда, мај 29, 2024
ПочетнаСветПресврт во истрагата: Таткото на девојката која ја уби глисер во Хрватска...

Пресврт во истрагата: Таткото на девојката која ја уби глисер во Хрватска откри клучен доказ Facebook6TwitterViberMessenger

Полициските и пожарникарните нукрачи повторно детално го пребараа морето кај Малинска, на местото каде во неделата загина 20-годишната Австријка Верена Хајнц на која, додека нуркала со татко ѝ, налетал глисер со кој управувал 25-годишник од Задар.

Хрватските медиуми пишуваат дека е покрената нова претрага откако таткото Дитер Хајнц рекол дека за време на спасувањето на ќерката го фрлил нуркачкото одело тешко 2 килограми. Наводно, станува збор за црн појас со оловен тег кој завршил на морското дно и чија локација може да биде клучен доказ во истрагата.

Хајнц тврди дека тој и неговата ќерка нуркале на локацијата најмалку 80, а најмногу 150 метри од крајбрежјето. Тоа се разликува од соопштенијата на МВР според кои несреќата се случила на 300 метри од крајбрежјето.

Тој детаљ е клучен,затоа што според правилата, не смее да се вози на оддалеченост помала од 300 метри од крајбрежјето, пренесува Јутарњи.хр

Австриецот кој исто така го поткачил глисерот, вели дека при ударот му била отргната перајата во зелена боја додека од нозете на неговата ќерка излетале двете пераи во бела боја.

Пераите можно е да отплутале, но два килограми тешкиот појас мора да биде на морското дно, одредувајќи ја локацијата на несреќата.

 

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Денес на само 40- годишна возраст почина Цеце од Тетово, жената која ги молеше граѓаните за помош, Цеце зад себе остави три малолетни деца.

Сакаме да споделиме претажна вест. Цеце од Тетово, мајката на трите малолетни деца која го стави своето #СрцеНаДланка бидејќи нејзиното семејство живееше тешко и...

Aхмети огорчен што ќе биде опозиција – Oд фиока го вади Охридскиот договор и бара поддршка за негово почитување?!

Eвропскиот фронт предводен од ДУИ најавува битка за почитување на духот на Охридскиот договор и ги повика граѓаните на масовна поддршка. Сепак, Али Ахмети...

Загина пешак во Прилеп, малолетник удрил со мотоцикл во него

На 28.05.2024 во ОВР Прилеп било пријавено дека на ул.„Тризла“ во Прилеп, мотоцикл „хамачи” без регистарски ознаки, управуван од малолетник од Прилеп, удрил во...

Дамјан Марковски од Скопје тргна пеш на поклонение до Манастирот Острог

Во чест на Св. Василие Острошки, Дамјан Марковски го започна својот предизвик и тргна пеш од Скопје до Острог. Оваа иницијатива ја објави фондацијата „Марко...