7.9 C
Ohrid
недела, март 3, 2024
ПочетнаЗдравје и убавинаМорале да му ја ампутираат ногата поради мала исекотина на стапалото: Отишол...

Морале да му ја ампутираат ногата поради мала исекотина на стапалото: Отишол да плива, а потоа започнала ноќната мора!

Брус Каган (68), се здобил со исекотини на десното стапало, кога во јуни отишол на пливање на плажа во Конектикат.

Неколку денови подоцна почнал да се чувствува лошо, па отишол во болница. Докторите му рекле дека добил некротизирачки фасцитис – често смртоносна бактерија која го јаде човековото ткиво. После неколку недели обидување да се запре бактеријата, докторите морале да му ја ампунтираат ногата до над коленото, за да му го спасат животот. Тоа се случило на 1-ви август.

„Тоа беше само мала исекотина, ништо повеќе, а потоа мојот живот во целост се промени“, вели Каган.

Оваа бактерија некогаш била честа во топлите води во јужниот дел на САД. Но, како што се менува климата, овие бактерии сè повеќе се наоѓаат во северното поднебје на САД.

Каган, кој сега се опоравува во центарот за рехабилитација, вели дека е среќен што е жив.

„Сe’ што можам да кажам е дека сум еден од најсреќните луѓе на светот. Не знам како преживеав, но преживеав. Ми останаа уште 20-25 години живот и планирам да ги искористам на најубав можен начин“, вели Брус Каган

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Битолчанец ги искоцкал парите, па го запалил казиното.

35-годишник подметнал пожар во казино, соопштија од Битолската полиција. Според информациите, синоќа во 02.15 часот во Битола, полициски службеници од СВР Битола го лишиле од...

Пендаровски објави: Собрани се 10.000 потписи за неполни пет часа

Актуелниот претседател, Стево Пендаровски, кој се кандидира за втор мандат на претседателските избори објави дека за помалку од пет часа успеал да собере 10.000...

Силјановска Давкова за само четири часа собра над 15.000 потписи

За само четири часа, во периодот од осум изутринава до 12 часот кандидатката за претседател на Македонија, Гордана Силјановска Давкова над 15.000 граѓански потписи...

Јанкулоска со поддршка за Силјановска-Давкова

Поддршка за мојата професорка, затоа што докажа дека жената истовремено може да биде добра мајка, посветена сопруга и експерт во својата професија – сочуствителна...