20.9 C
Ohrid
среда, мај 29, 2024
ПочетнаМакедонија(ВИДЕО) 17 годишникот бил убиен затоа што е Македонец!

(ВИДЕО) 17 годишникот бил убиен затоа што е Македонец!

Тепачка поради меѓуетничка нетрпеливост е причина за убиството на седумнаесетгодишниот Никола Х., кој ноќеска починал во болница откако бил прободен со нож од А.Т.(18) по расправијата во Паркот на музиката во Ново Лисиче, дознава порталот 24Инфо.

Според информации од извори во истрагата, убиениот малолетник бил гимназијалец од „Корчагин“, а убиецот е тинејџер од Чаир, со потекло од Босна. За убиеното момче сите со кои разговаравме рекоа дека го познавале како мирно дете кое не било склоно кон инциденти. Тренирал и кошарка во МЗТ.

Расправијата била банална и почнала на меѓуетничка основа, бидејќи А.Т., кој бил со пријателот К.Д.(17) налетал на тинејџерите од Ново Лисиче.

Според информациите на 24 Инфо, поголемата група меѓу кои бил и Никола почнала расправија при што А.Т. бил навредуван и во еден момент турнат. Тој паднал, по што станал и почнал да бега. Неколкумина почнале да го бркаат и веднаш го стигнале, по што момчето добило неколку удари. Тогаш А.Т. извадил нож и го пробол Никола во градите, кој силно крварел пред да биде пренесен во болница, а убиецот бил пронајден и приведен.

Имало и постари луѓе на клупите, ама никој не реагирал, можеби мислеле дека не е сериозно, а можеби и се плашеле да се вмешаат да не настрадаат и они – вели еден од соседите.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Денес на само 40- годишна возраст почина Цеце од Тетово, жената која ги молеше граѓаните за помош, Цеце зад себе остави три малолетни деца.

Сакаме да споделиме претажна вест. Цеце од Тетово, мајката на трите малолетни деца која го стави своето #СрцеНаДланка бидејќи нејзиното семејство живееше тешко и...

Aхмети огорчен што ќе биде опозиција – Oд фиока го вади Охридскиот договор и бара поддршка за негово почитување?!

Eвропскиот фронт предводен од ДУИ најавува битка за почитување на духот на Охридскиот договор и ги повика граѓаните на масовна поддршка. Сепак, Али Ахмети...

Загина пешак во Прилеп, малолетник удрил со мотоцикл во него

На 28.05.2024 во ОВР Прилеп било пријавено дека на ул.„Тризла“ во Прилеп, мотоцикл „хамачи” без регистарски ознаки, управуван од малолетник од Прилеп, удрил во...

Дамјан Марковски од Скопје тргна пеш на поклонение до Манастирот Острог

Во чест на Св. Василие Острошки, Дамјан Марковски го започна својот предизвик и тргна пеш од Скопје до Острог. Оваа иницијатива ја објави фондацијата „Марко...