7.6 C
Ohrid
сабота, март 2, 2024
ПочетнаСветКаков почеток на неговиот одмор - патникот сам управувал со авионот откако...

Каков почеток на неговиот одмор – патникот сам управувал со авионот откако капетанот не се појавил

Мајкл Бредли, пилот на компанијата „EasyJet“, кој со семејството тргнал на одмор во Шпанија таму стигнал така што сам управувал со авионот откако неговиот колега кој требало да биде капетан на тој лет не се појавил.

Видео снимките на социјалните мрежи го прикажуваат Бредли како им зборува на останатите патници на летот од Манчестер за шпанскиот град Аликанте дека кај себе ја има својата пилотска дозвола, како и бурните аплаузи кои ги добил откако им кажал дека токму тогаш ја добил дозволата за да управува со тој лет.

„Се јавив во „EasyJet“ и реков: „Здраво, тука сум на терминалот и слободен сум. Со себе ја имам лиценцата. Би сакал да одам на одмор и доколку ви треба услуга, подготвен сум да тргнам““ – изјавил Бредли.

Како што навел тој, одговорите биле: „Ќе те повикаме“. 38 секунди подоцна му телефонирале и му рекле: „Те молиме, те молиме убаво, можеш ли да управуваш со авионот?“.

Бредли се пошегувал со патниците поради тоа како бил облечен: „Значи доколку немате ништо против еден од вашите пилоти да изгледа вака, одиме во Аликанте“.

„Му се заблагодаривме на нашиот пилот кој на 2-ри септември со семејството патуваше на одмор од Манчестер за Аликанте и доброволно с пријави да управува со летот. Тоа значеше дека сите патници можеа да пристигнат на дестинацијата и покажа посветеност на нашите вработени“ – изјавила портпаролката на компанијата.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

ЗИБЕРИ: Многу лични документи кои се обработени и подготвени за доставување се заглавени во лавиринтите на МВР

Готови документи се заглавени во лавиринтите на МВР, а поднесени се 50 претставки до Народниот правобранител. „Многу лични документи кои се обработени и подготвени...

Обвинителот Коцевски: Сум имал 50 до 60 вакви случаи, но како убиството на Вања Ѓорчевска немав видено

Државниот обвинител Љупчо Коцевски во првото телевизско интервју, во ТОП Тема на Телма наведе дека во обвинителската кариера истражувал многу злосторства, но како убиството...

Зад себе имам мандат без ниту една стратешка грешка, рече Пендаровски

Претседателот Стево Пендаровски ја објави кандидатурата за нов мандат на претстојните претседателски избори. Пребарај.. МАКФАКС МАКФАКС МАКЕДОНИЈАПендаровски ја објави кандидатурата за нов мандат: „Не ме контролира никој, ниту...

Скопјанец не пријавил дека е почината мајка му, па девет години ја земал инвалидската пензија !!!

Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал поднесе кривична пријава против Н.Љ.(60) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело...