4.9 C
Ohrid
четврток, април 18, 2024
ПочетнаСветОд палата во Британија украдена златна тоалетна школка, вредна околу 5 милиони...

Од палата во Британија украдена златна тоалетна школка, вредна околу 5 милиони долари

18 каратна златна тоалетна школка била украдена во текот на ноќта од палатата Бленхајм каде е роден Винстон Черчил, јави Би-би-си.

Провалниците во раните утрински часови, околу 4:50 часот, провалиле во палатата и го украле ова уметничко дело, соопшти полицијата.

Златната тоалетна школка наречена „Америка“ не е пронајдена, но во врска со случајот е уапсен 66-годишен маж.

Школката е дел од изложбата на италијанскиот концептуален уметник Маурицио Кателано која била отворена во четвртокот.

Поради кражбата дошло до „значителна штета и поплава“ бидејќи школката била вградена во подот и цевките. Била целосно функционална и уметникот ги поканил посетителите да ја користат.

Уметникот ја проценува вредноста на „Америка“ на повеќе од 5 милиони долари, пренесе Си-ен-ен.

Палатата од која е украдена златната школка се наоѓа на списокот на светско наследство и е родно место на Винстон Черчил. Додека истрагата е во тек затворена е за посетители.

Во палатата Бленхајм, тоалетот бил инсталиран покрај собата во која е роден Черчил. Во каталогот на изложбата стои дека делото може да се види како коментар на социјалните политички и економски различности во Соединетите Американски Држави.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Истепан вработен во ЕВН во Сарај.

Во текот на вчерашниот ден во 15.00 часот во СВР Скопје, Д.Б.(38) од с.Кадино, општина Илинден, пријавил дека во с.Глумово, општина Сарај, при извршување...

Пендаровски: Најмалку тројца владици во Синодот на МПЦ под руско влијание, но немаме докази дека се шпиони на руската федерална служба

Во изминатите неколку години, Македонија протера 18 руски дипломати, т.н. дипломати кои беа руски шпиони. Тоа беше направено во содејство со службите од кои...

Грејната сезона во Македонија продолжува поради временските услови

АД ЕСМ ги информира потрошувачите приклучени на системот за централно греење со кој управуваат компаниите формирани од АД ЕСМ, како и подружницата „Енергетика“, дека...

Скафандерот стана дел од мене, уште го чувам – вели Костадиновска-Стојчевска

Тој скафандер стана дел од мене, го чувам и ќе ми дозволите да ви кажам од кои причини го чувам. Јас бев две години...