22.9 C
Ohrid
петок, јуни 14, 2024
ПочетнаМакедонијаВидео - Макрон пред една година не убедуваше да гласаме за преспанскиот...

Видео – Макрон пред една година не убедуваше да гласаме за преспанскиот и промена на името а вчера не блокира

Емануел Макрон, претседателот на Франција, стави вето на започнувањето на преговори за членство на Европската Унија со Македонија.

Сепак, пред една година, непосредно пред референдумот за промена на името на државата, Макрон специјално им се обрати на македонските граѓани.

Тој во специјалното видео ги убедуваше Македонците да излезат на референдумот и да го поддржат Преспанскиот договор направен со Грција, и воедно да прифатат промена на името во Република Северна Македонија.

Иако слоганот на таа кампања се викаше “За европска Македонија”, сепак, францускиот претседател денес не дозволи Македонија да тргне по европскиот пат.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Седумте лица кои упаднаа во М-НАВ осудени условно: Немало докази дека била загрозена безбедноста

Основниот кривичен суд Скопје денеска донесе пресуди врз основа на предлог-спогодби со седум лица обвинети како соизвршители на кривично дело – Спречување на службено...

Презентирано првото албанско оклопно возило “ШОТА”

Албанската компанија „Тимак“ го комплетираше првото албанско оклопно возило, кое ќе биде претставено на изложбата за одбрана и безбедност „Еуросатори“ во Париз. Во претставувањето на...

Груевски распали по Јанкулоска: Ќе беше далеку похрабро ако таа побараше политички азил, отколку да мести други луѓе за да се спаси себеси

МАКЕДОНИЈА Груевски за Јанкулоска: Ќе беше далеку похрабро ако таа побараше политички азил, отколку да мести други луѓе за да се спаси себеси Автор: Деск 4NEWS.MK 14/06/2024 11:31 Во...

По 100 и 200 евра од општина Бутел за најдобрите основци

Под мотото „По правилниот пат чекорам” општина Бутел ја продолжува традицијата која ја започнаа минатите години и доделија парични ваучери на најдобрите ученици...