9 C
Ohrid
понеделник, април 19, 2021
Почетна Македонија Видео - Макрон пред една година не убедуваше да гласаме за преспанскиот...

Видео – Макрон пред една година не убедуваше да гласаме за преспанскиот и промена на името а вчера не блокира

Translate (Eng):[gtranslate]

Емануел Макрон, претседателот на Франција, стави вето на започнувањето на преговори за членство на Европската Унија со Македонија.

Сепак, пред една година, непосредно пред референдумот за промена на името на државата, Макрон специјално им се обрати на македонските граѓани.

Тој во специјалното видео ги убедуваше Македонците да излезат на референдумот и да го поддржат Преспанскиот договор направен со Грција, и воедно да прифатат промена на името во Република Северна Македонија.

РЕКЛАМА

Иако слоганот на таа кампања се викаше “За европска Македонија”, сепак, францускиот претседател денес не дозволи Македонија да тргне по европскиот пат.

- Реклами -