7.5 C
Ohrid
сабота, март 2, 2024
ПочетнаСветОдвратно: Девојка пријавила силување за потоа да биде силувана од полицаецот ,...

Одвратно: Девојка пријавила силување за потоа да биде силувана од полицаецот , докторот , професорот и адвокатот

Шест лица се обвинети поради наводното силување на тинејџерката кое ја шокираше јавноста на Косово.

Тинејџерката наводно ја злоставувале професор, а потоа и еден полицаец во текот на две години од 2017, кога имала 16 години.

Обвинителите отворија истрага по извештајот што го објави истражувачкиот портал Инсајдери.

Полицијата во февруари соопшти дека уапсила професор, полицаец и гинеколог обвинет дека извшрил нелегален абортус.

Претседателот на Косово Хашим Тачи тогаш случајот го опиша како „трагичен“.

Случајот на таа девојка предизвика гневни реакции на Косово и поттикна јавна расправа во парламентот за статусот на жената во општеството.

Обвинителите во средата соопштија дека се обвинети шест лица „врз основ на сомнеж дека извршиле сексуално злоставување, ја злоупотребиле позицијата и со предизвикување на бременост со полово насилство“.

Порталот Инсајдери објави дека девојката прв пат ја силувал нејзин професор во 2017 во Глоговац.

Инсајдери наведе дека професорот во 2017 почнал сексуални односи со девојката и ѝ ветувал брак. Кога открила дека е оженет и дека има деца, го пријавила во полиција.

Полицаецот на кој му го раскажала проблемот ѝ се заканил дека на нејзините родители ќе им каже за нејзината врска со професорот, ако не оди со него четири пати неделно во хотел, што се случувало во 2018 година.

Кога забременила, полицаецот во јанури 2019 ја однел во Приштина на абортус.

Адвокатот кој ѝ бил доделен на девојката исто така ја силувал, како и гинекологот, според истиот извор.

Косовските медиуми пренесоа дека професорот и полицаецот ги негирале обвинувањата.

Кога беше објавена веста за насилството, стотици жени излегоа на улиците на Ксоово, барајќи правда за жртвите на сексуалното насилство и обвинувајќи ги властите дека не ги штитат правата на жените.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

ЗИБЕРИ: Многу лични документи кои се обработени и подготвени за доставување се заглавени во лавиринтите на МВР

Готови документи се заглавени во лавиринтите на МВР, а поднесени се 50 претставки до Народниот правобранител. „Многу лични документи кои се обработени и подготвени...

Обвинителот Коцевски: Сум имал 50 до 60 вакви случаи, но како убиството на Вања Ѓорчевска немав видено

Државниот обвинител Љупчо Коцевски во првото телевизско интервју, во ТОП Тема на Телма наведе дека во обвинителската кариера истражувал многу злосторства, но како убиството...

Зад себе имам мандат без ниту една стратешка грешка, рече Пендаровски

Претседателот Стево Пендаровски ја објави кандидатурата за нов мандат на претстојните претседателски избори. Пребарај.. МАКФАКС МАКФАКС МАКЕДОНИЈАПендаровски ја објави кандидатурата за нов мандат: „Не ме контролира никој, ниту...

Скопјанец не пријавил дека е почината мајка му, па девет години ја земал инвалидската пензија !!!

Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал поднесе кривична пријава против Н.Љ.(60) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело...