23.3 C
Ohrid
четврток, јули 29, 2021
Почетна Свет Полиција спасила новороденче кое семејството ГО ЗАКОПАЛО ЖИВО затоа што било женско!

Полиција спасила новороденче кое семејството ГО ЗАКОПАЛО ЖИВО затоа што било женско!

Translate (Eng):[gtranslate]

Инцидентот во полиција го пријавил возач кој видел две лица како држат нешто во рацете и копале дупка.
Светските медиуми објавиле потреецна снимка од Индија, што го отсликува моментот кога полицијата спасила новородено девојче, кое се обиделе да ја погребаат, жива, членовите од нејзиното семејств.
На снимките од мобилните телефони се покажуваат како полицијата се приближува кон маж кој држи бебе завиткано во ќебе, додека друг маж копа дупка во свои раце … Властите потврдуваат дека се случил грозоморен случај во Хајдерабад и дека девојчето се обидело да го погреба нејзиниот дедо, пренесува Dailu Mail.

Состојбата во полиција ја пријавил возач кој видел две лица како држат нешто во рацете и исто така копале дупка.
Кога пристигнала полицијата, двајцата мажи им рекле дека бебето починало, но тогаш полицајците го виделе бебето како се движи и ги уапсила, а тие го однеле бебето во болница, каде тој се уште се опоравува.
Убиството на новородените девојчиња е голем проблем во Индија, земја која ги гледа женските деца како „товар“ заради миразот што мора да се плати кога ќерка ќе се ожени.

Од друга страна, синовите се сметаат за оние кои ќе донесат богатство и напредок во семејството. Едно неодамнешно истражување на УНИЦЕФ открило дека половина милион девојчиња се абортираат секоја година, а дека во периодот помеѓу 1986. и 2016. година се убиени околу 10. милиони девојчиња.

РЕКЛАМА

 

 

- Реклами -