20.9 C
Ohrid
среда, мај 29, 2024
ПочетнаСветАфрикански крал на сите 15 сопруги им купил по еден „РОЛС РОЈС“.

Африкански крал на сите 15 сопруги им купил по еден „РОЛС РОЈС“.

Мсвати Трети, кралот на една од најсиромашните држави во светот, Сватини, Африка, купи по еден нов „ролс ројс“ автомобил за своите 15 сопруги. Членовите на поширокото семејство и соработниците на кралот ќе добијат по едно „бе-ем-ве“. Ова е изненадување, бидејќи, иако кралот на земјата е еден од најбогатите владетели во светот, 63% од населението во земјата е сиромашно, а повеќе од половината се заразени со ХИВ. Единственото нешто што се смени во последните децении е името на државата, кое кралот го преименува од Свазиленд во Кралство еСватини. Тој го стори тоа минатата година на неговиот 50. роденден, наводно за да ја одбележи 50-годишнината од „независноста“.

Инаку, Мсвати Трети е еден од најбогатите монарси на светот со богатство проценето на над 200 милиони долари. Лани, на пример, тој си купи авион од 13,2 милиони американски долари, а има и околу дваесет „мерцедеси“ С-класа, лимузини „ролс-ројс“ и неколку „бе-ем-ве“ Х6.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Загина пешак во Прилеп, малолетник удрил со мотоцикл во него

На 28.05.2024 во ОВР Прилеп било пријавено дека на ул.„Тризла“ во Прилеп, мотоцикл „хамачи” без регистарски ознаки, управуван од малолетник од Прилеп, удрил во...

Дамјан Марковски од Скопје тргна пеш на поклонение до Манастирот Острог

Во чест на Св. Василие Острошки, Дамјан Марковски го започна својот предизвик и тргна пеш од Скопје до Острог. Оваа иницијатива ја објави фондацијата „Марко...

Вработените жени во Македонија да имаат два дена менструално отстуство е еден од предлозите за законски измени на Здружението Новинари за човекови права

Вработените жени во Македонија да имаат два дена менструално отстуство е еден од предлозите за законски измени на Здружението Новинари за човекови права, кое...

Шокаровски: Не е точно дека е зголемена смртноста откако сум назначен за директор, моето разрешување е незаконско

zoom вести македонија ВЕСТИМАКЕДОНИЈАНАСЛОВНА Шокаровски: Не е точно дека е зголемена смртноста откако сум назначен за директор, моето разрешување е незаконско May 29, 2024 во 11:46 Моето разрешување...