11.9 C
Ohrid
недела, март 3, 2024
ПочетнаСветКрај на повеќевековната традиција: Французите продаваат 1.500 замоци

Крај на повеќевековната традиција: Французите продаваат 1.500 замоци

Весникот „Ле Фигаро“ пишува дека скоро 1.500 стари замоци во Франција наскоро ќе се најдат на продажба.

Тие се повикуваат на стручни лица и трговци со недвижнини. Некогаш овие имоти припаѓале на аристократските семејства и се пренесувале како наследство на следните генерации, но современите сопственици сè почесто се решаваат да ги заменат со друго живеалиште.

„Времето на сопственост на еден дворец се намали на осум години во просек“, изјавил Оливие де Лоргерил, претседател на здружението на сопствениците на дворци. „Но, она што потенцијалните купувачи би можело да ги одврати, се високите трошоци за одржување на замокот, од камените подруми до високите кули како од бајките“.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Силјановска Давкова за само четири часа собра над 15.000 потписи

За само четири часа, во периодот од осум изутринава до 12 часот кандидатката за претседател на Македонија, Гордана Силјановска Давкова над 15.000 граѓански потписи...

Јанкулоска со поддршка за Силјановска-Давкова

Поддршка за мојата професорка, затоа што докажа дека жената истовремено може да биде добра мајка, посветена сопруга и експерт во својата професија – сочуствителна...

Во денешната акција уапсен Екс градоначалник на СДСМ и син на Екс градоначалник од Вмро?!

Од МВР денеака информираа дека се уапсени десет лица во координирана полициска операција што се спроведе денеска. Четворица од приведени се од Гевгелија, тројца...

Сузбиена криминална група во Македонија, приведени 10 лица

Сузбиена криминална група, приведени 10 лица Денеска (02.03.2024), Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал - Сектор за криминалистички истраги - Единица за недозволена...