4.9 C
Ohrid
четврток, април 18, 2024
ПочетнаСветНов Зеланд: Петмина мртви и 11 исчезнати по ерупцијата на вулканот

Нов Зеланд: Петмина мртви и 11 исчезнати по ерупцијата на вулканот

Се стравува дека бројот на жртвите од вчерашната ерупцијата на вулкан на новозеландскиот „Бел остров“ ќе расте по првично пријавување на 5 лица.

Владата на Австралија веќе потврди дека 11 туристи се водат како исчезнати за време на туристичката посета на група туристи меѓу кои се наоѓале и исчезнатите.

Покрај загинатите, 13 се хоспитализирани, од кои неколкумина со изгореници опасни по живот.

47 туристи се наоѓале во кратерот на вулканот на Бел остров, кога почнал да исфрла лава.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Истепан вработен во ЕВН во Сарај.

Во текот на вчерашниот ден во 15.00 часот во СВР Скопје, Д.Б.(38) од с.Кадино, општина Илинден, пријавил дека во с.Глумово, општина Сарај, при извршување...

Пендаровски: Најмалку тројца владици во Синодот на МПЦ под руско влијание, но немаме докази дека се шпиони на руската федерална служба

Во изминатите неколку години, Македонија протера 18 руски дипломати, т.н. дипломати кои беа руски шпиони. Тоа беше направено во содејство со службите од кои...

Грејната сезона во Македонија продолжува поради временските услови

АД ЕСМ ги информира потрошувачите приклучени на системот за централно греење со кој управуваат компаниите формирани од АД ЕСМ, како и подружницата „Енергетика“, дека...

Скафандерот стана дел од мене, уште го чувам – вели Костадиновска-Стојчевска

Тој скафандер стана дел од мене, го чувам и ќе ми дозволите да ви кажам од кои причини го чувам. Јас бев две години...