16.9 C
Ohrid
среда, септември 22, 2021
Почетна Свет Нов Зеланд: Петмина мртви и 11 исчезнати по ерупцијата на вулканот

Нов Зеланд: Петмина мртви и 11 исчезнати по ерупцијата на вулканот

Translate (Eng):[gtranslate]

Се стравува дека бројот на жртвите од вчерашната ерупцијата на вулкан на новозеландскиот „Бел остров“ ќе расте по првично пријавување на 5 лица.

Владата на Австралија веќе потврди дека 11 туристи се водат како исчезнати за време на туристичката посета на група туристи меѓу кои се наоѓале и исчезнатите.

Покрај загинатите, 13 се хоспитализирани, од кои неколкумина со изгореници опасни по живот.

РЕКЛАМА

47 туристи се наоѓале во кратерот на вулканот на Бел остров, кога почнал да исфрла лава.

- Реклами -