9.5 C
Ohrid
петок, март 1, 2024
ПочетнаСветЕве што велат докторите и научниците за крвавиот крст на челото на...

Еве што велат докторите и научниците за крвавиот крст на челото на Ненад Пауновиќ (ВИДЕО)

Веста за Ненад Пауновиќ (33) на кого за време на големите верски празници на челото му се појавува крст што крвави го изненади целиот регион.

Како се појави веста за Ненад од Панчево, се постави и прашањето дали од

Како што вели самиот Ненад, ваквиот феномен му се случува веќе десет години, откако бил кум на крштевање на свој другар.

медицинска гледна точка, нешто вакво може да му се појави на телото.

Верниците сакаат да веруваат дека постојат стигмати и дека токму тие се избрани да комуницираат со господ.

Од друга страна многумина мислат дека во прашање се рани кои верниците самите си ги прават.

Стигмати се рани кои им се отвораат на луѓето и кои потсетуваат на оние што ги имал Христос на своето тело. Се појавуваат во вид на крвави дамки на дланките или на ножните зглобови и стапалата, како и на оние места на кои беа заковани шајките на телото на Исус кога бил на крстот.

Сепак, докторите и научниците сметаат дека стигматите не се добиени по мистичен пат, туку со посредство на сопствено делување на кожата.

Гледано oд медицинска страна вакво нешто не е возможно. За тоа не постои никакво научно објаснување. Најверојатно црвенилото се појавува по надразнување на кожата со што се зголемува пропустливоста и се шират крвните садови. На пример, со помош на пиперка, сок или лекарски препарати – изјави шефицата на научно-консултанското одделение на институтот за имунологија ФМБА на Русија, Људмила Лус за Гласот на Русија.

Интересно е што ваквите рани стигмати им се појавуваат на луѓето што се екстремни во својата верба. Исто така интересно е и тоа што стигматите или Исусовите рани никогаш не се појавила на телото на муслиман или будист. Некои научници сметаат дека стигматите се класичен пример на психосоматско заболување кај верниците кои со огромна емпатија се поврзуваат со страданието на Христос кога бил paспнат на крстот. Но интересно е и тоа што Ненад од Панчево, на кого веќе 10 години му се појавува раната на челото, вели дека не е некој голем верник.

Ненад вели дека тоа му се случува веќе 10 години од денот кога бил кум на крштевање на својот пријател.

За време на обредот свештеникот со крстот поминал на неговото чело и тогаш почнало да го пече и да му тече лимфа, а по еден час се појавил и крстот. Отишол во болницата да го прегледаат, па се вратил до свештеникот да го земат маслото за да проверат од што се’ состои, да не е алергичен на нешто. Но во прашање било обично масло за јадење. Направил анализи и дали е алергичен на нешто, но резултатите биле негативни. Подоцна бил и кај невропсихијатар и никој нема објаснување за она што му се случува. Единствено му кажале дека можам сам, со своите мисли, да предизвика таква реакција.

Што вели науката?
Оние што имаат стигмати на телото на докторите обично им кажувале дека раните им настануваат откако ќе се разбудат од длабок сон во кој сонувале библиска сцена на paспетието. За овој феномен имал своја теорија дури и светски познатиот психолог Сигмунд Фројд. Тој смета дека во прашање е феномен на потиснување на сексуалната енергија кај личноста, која нема можност во доволна мерка да ги задоволи своите физиолошки потреби и да се реализира во полниот живот, како што тоа многу често се случува кај претставниците а свештенството и длабоките религиозни луѓе.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Свирепо убиство вечерва во центарот на Прилеп – Младо момче избодено до смрт!

Свирепо убиство се случило вечерва во строгиот центар на Прилеп. Имено, како што дознава Маркукуле, група на млади луѓе најпрво физички нападнале, а потоа и...

Со една минимална плата порано можело да се купат 170 четвртини бурек, а денес 270 четвртини и тоа добар бурек

Јас сум економист и можам да зборувам за економија, бурек економија во современата наука не постои. И ако сакате во бурек да пресметате во...

Лазаров се огласи откако беше изоставен од „Златна бубамара“: Во државава сѐ функционира на „на ти го – дај ми го“

Лазаров се огласи откако беше изоставен од „Златна бубамара“: Во државава сѐ функционира на „на ти го – дај ми го“ Насмејте се, ќе се...

Браво Македонијо- Собрани потребните 100.000 евра за Лео!!!

Драги наши, Собраните средства од хуманата лицитација заедно со златната бубамара, денес беа предадени на тетката на Лео. Господинот Кирче Митрески беше категоричен и не...