8.9 C
Ohrid
петок, март 1, 2024
ПочетнаМакедонијаСтанарите на зградите во Сопиште сами си го чистат патот од снег,...

Станарите на зградите во Сопиште сами си го чистат патот од снег, градоначалникот им понуди “донација” од сол

Станарите од 60 станови од комплексот згради “City View Condominium” во Сопиште вечерва се завеани во снег. Единствениот пат кој води до зградите е затрупан во снег, а поради угорнината не е безбедно да се вози.

Тие вечерва се организираа и во моментот сами го чистат патот. Си купиле и сол, за утре да можат да стигнат до своите работни места.

Станарите утринава го контактирале градоначалникот на Сопиште и побарале да се расчисти патот и да се фрли сол. Одговорот бил дека тоа е во план, но до вечерва нема ништо. Откако станарите се организираа сами со лопати на ветер од 70 км на час да го чистат патот, градоначалникот им понуди да земат од солта која стои во општинскиот двор.

Станарите со кои разговаравме велат дека е срамота во 21 век да не можат да ги напуштат своите домови, особено што во зградата живеат претежно млади брачни парови со бебиња и мали деца.

-Секој стан и плати на општината по најмалку 1.200 евра данок при купувањето на становите, а сега тие не можат да пуштат механизација да го исчисти снегот, вели една станарка.

Друг проблем со кои се сочуваат е што при посилен ветер снемува струја. Па така, денеска и вчера беа без струја по околу три часа.

Снегот во повисокиот дел на Сопишите почна да врне вчера во 23 часот и непрестано паѓа и вечерва.

К.С.

fokus

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Мерко доби обвинение за набавка на возило вредно 67.000 евра – обвинителството откри детали

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, поднесе обвинение против градоначалникот на Струга, Рамиз Мерко во врска со набавката на луксузниот...

Врз буре со кисела зелка пронајдена е Шер за која се нудеа 2.500 евра: Птицата поминала вистинско патешествие!

Пронајден е папагалот Шер, кој пред пет дена се изгуби во Скопје, а чии сопственици нудеа награда од 2.500 евра за пронаоѓачот. Како што...

Расчистено убиството во Прилеп, приведени две лица, поднесена кривична пријава

Расчистено убиството во Прилеп, приведени две лица, поднесена кривична пријава Денеска (01.03.2024) во 04.00 часот во с. Сенокос, општина Долнени, полициски службеници од ОВР Прилеп...

Битиќи: Додека некој се занимава со црн петок, вештерки и пророштва, некој носи странски инвестиции

Додека некој се занимава со црниот петок, вештерки и слични пророштва, денеска се објавени официјалните податоци за странските директни инвестиции во Република Северна Македонија...