7.9 C
Ohrid
петок, април 19, 2024
ПочетнаСветРама - Харадинај лаже како свиња и е многу прост

Рама – Харадинај лаже како свиња и е многу прост

Албанскиот премиер Еди Рама го нарече поранешниот косовски премиер Рамуш Харадинај лажго и фолклорен политичар, кој со воведувањето такси на производите од Србија и од БиХ му нанел голема штета на Косово, додека за актуелниот премиер Албин Курти изјави дека секогаш го сметал за интелектуалец, пренесува „Вечерње новости“.

Гостувајќи во емисијата „Пресинг“ на приштинската Т7 ТВ, Рама рече дека Харадинај е главниот виновник што Приштина сè уште не добила визна либерализација. Тој уште пред една година го советувал, на самитот во Берлин, да ја прифати понудата на францускиот претседател Емануел Макрон во замена за укинување на таксите Косово да добие визна либерализација.

Макрон во тоа време му предлагал на Харадинај да ги суспендира таксите на четири месеци и да овозможи да се покрене дијалог за да се направи нешто што во тој момент се чинело невозможно- да се укинат визите.

„Но Харадинај не го сфаќа тоа иако сега Косово веќе една година ќе имаше визна либерализација. Што направи Рамуш Харадинај со Косово? Ништо. Само наметна такси“, изјави албанскиот премиер, посочувајќи дека Харадинај не ги разбира големите прашања и проблеми.

Рама нагласи дека порано многу го почитувал Харадинај, но кога тој излегол во јавност со приказната дека Рама го притискал да ги укине таксите, „лажел како свиња“.

За разлика од Харадинај, кого го смета за незнајко, Рама го смета актуелниот косовски премиер Курти за најголемиот интелектуалец што Косово го има.

 

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Боки 13 тврди дека Камчев и Русковска знаат каде е милионот од Луи Витон торбата од „Рекет“

Бојан Јовановски во јавноста познат како Боки 13 денес на прес-конференција пред Основниот кривичен суд Скопје рече дека бара фер, а не хистерична и...

Се истепале професорки во средно училиште во Битола

Вчера во СВР Битола, 28-годишната Х.Т. од Битола пријавила дека во средно училиште во Битола била физички нападната од нејзината колешка Ј.Н., соопшти МВР. Од...

Се огласи Паљото од Битола: Лажно сум пријавен дека сум пукал со воздушна пушка во бездомно куче од тераса

Зоран Лазаревски – Паљо, познат фитнес тренер и бодибилдер, како и поранешен кандидат за градоначалник на Битола, за „Слободен печат“ вели дека лажно е...

Малолетно момче заедно со неговиот татко натепале полициски службеници со метален предмет !!

Шеесет и четиригодишен кумановец и неговиот малолетен син биле приведени вчера откако со метален предмет нападнале полициски службеници. На 18.04.2024 во 00.35 часот во Куманово,...