18.9 C
Ohrid
понеделник, јуни 17, 2024
ПочетнаСветСвештеник починал откако се откажал од респиратор за да спаси помлад пациент.

Свештеник починал откако се откажал од респиратор за да спаси помлад пациент.

Свештеник на Римокатоличката црква во Италија кој го препуштил својот респиратор на друг, помлад пациент, кого не го ни знаел, починал од ефектите на коронавирусот.

Свештеникот Џузепе Берардели (72) починал во болницата во Ловере, Бергамо, најтешко погоденииот италијански град од пандемијата на „Ковид-19“. Според некои извештаи, најмалку 50 свештеници во Италија починале од коронавирус, пренесува агенцијата Танјуг.

Болничкиот персонал рекол дека отецот Берардели го одбил респираторот кој парохјаните го купиле за него и решил уредот да му го даде на помлад пациент.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Градоначалникот Пецаков оствари средба со американската амбасадрока Н.Е. Анџела Агелер

Денес во просториите на Општина Охрид, градоначалникот Кирил Пецаков оствари срдечна средба со американската амбасадрока Н.Е. Анџела Агелер која беше придружувана од тим на...

Медицинска сестра од ОНКОЛОГИЈА осудена на 2 години затвор !!!

🔴 ⚖️ Медицинската сестра од Клиниката за онкологија Амела Османовиќ е осудена на казна затвор од две години, затоа што од Клиниката во три...

Познатиот македонски актер станува министер

Познатиот актер Зоран Љутков ќе биде нов министер за култура и туризам. Ова вчера го соопшти лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и мандатар за состав на...

Д-р Даниел Кировски пристигна на пуст остров среде океанот, на Филипини, како дел од екипата која два месеци ќе го снима едно од најскапите...

Нашиот валандовчанец Д-р Даниел Кировски пристигна на пуст остров среде океанот, на Филипини, како дел од екипата која два месеци ќе го снима едно...