7.5 C
Ohrid
сабота, април 20, 2024
ПочетнаМакедонијаФилипче: Влошена и е состојбата на родилката од Куманово која исто така...

Филипче: Влошена и е состојбата на родилката од Куманово која исто така е позитивна на Ковид-19

Се влошува состојбата на родилката од Куманово, која е заболена од коронавирусот, а чие бебе е негативно на Ковид-19, информираше министерот за здравство Венко Филипче.

Тој рече дека на Инфективната клиника во последниве 24 часа се примени четворица пациенти, со што на клиниката сега има 67 пациенти. Од нив, шестмина се на механичка вентилација, а 12 се во потешка состојба.

„Има влошување на состојбата кај родилката од Куманово, таа е се уште респираторно самостојна, но има значајно полоша клиничка слика и радиографски наод на белите дробови“, рече тој.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Мицкоски ги повика Апасиев и Димитриевски на обединување за македонско национално единство.

ВМРО-ДПМНЕ ги покани Апасиев и Димитриевски на обединување ВМРО-ДПМНЕ ги покани Апасиев и Димитриевски на обединување за македонско национално единство. Повкиот го упати лично...

Мицкоски до Ковачевски: Со вас Македонија нема европска иднина, со Артан и Али заглавивте во калта на вашите ситни интереси и среброљубие

ВМРО-ДПМНЕ денеска одржа митинг и во Берово, каде пред присутните се обрати и претседателот Христијан Мицкоски, кој му одговори на Димитар Ковачевски кој во...

Бисера: До 2028 нови 194 километри безбедни и модерни автопати и реконструкција на 950 киломерти патишта низ целата држава.

До 2028 нови 194 километри безбедни и модерни автопати и реконструкција на 950 киломерти патишта низ целата држава. Ги впишавме македонските патишта во мапата на...

Димитириевски: Нема теорија да коалицираме со СДСМ

Со актуелното раководство на СДСМ, кое многу се огреши, нема теорија да коалицираме. Со ВМРО-ДПМНЕ, прво да расчистат со заостанати коруптивни дела од претходната...