29.9 C
Ohrid
понеделник, јули 15, 2024
ПочетнаМакедонијаАКТЕРКАТА СИЛВИЈА СТОЈАНОВСКА ОБВИНЕТА ЗА ТРГОВИЈА СО КОКАИН

АКТЕРКАТА СИЛВИЈА СТОЈАНОВСКА ОБВИНЕТА ЗА ТРГОВИЈА СО КОКАИН

Обвинителството за организиран криминал и корупција поднесе обвинение против актерката Силвија Стојановска и уште едно лице за неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори.

По спроведената меѓународна операција „Колибри“ во која беа лишени од слобода пет лица од кои две на територијата на нашата држава и три лица на територија на Кралството Шпанија, надлежниот јавен обвинител во истрагата утврдил дека во периодот од јули 2019 до 18.12.2019 година, обвинетите, заедно со тројцата обвинети во Кралство Шпанија од кои едниот е македонски државјанин, брат на првообвинетиот, купувале пренесувале и продавале кокаин во вкупна количина од 698.758 грама.

Кокаинот тие го купувале од Колумбија. Го транспортирале до Мадрид и оттаму барале купувачи. За да не бидат откриени во нивните постојани активности, обвинетите меѓусебно комуницирале со користење на енкрочат телефонски мобилни уреди, како и енкрочат мобилни апликации со заштитени канали, а користеле и уред за детектирање на евентуална полициска инсталација и на дигитални преноси за примена на посебни истражни мерки – инхибитор (Protect1207i).

Обвинителството заедно со Обвинителниот акт му предложил на судот да ја продолжи мерката притвор за првообвинетиот и мерката куќен притвор за второобвинетата Стојановска.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Градоначалникот Пецаков: На мое големо задоволство, заедно со премиерот Христијан Мицкоски денеска официјално го означивме почетокот на изградбата на новата спортска сала во ООУ...

На мое големо задоволство, заедно со премиерот Христијан Мицкоски денеска официјално го означивме почетокот на изградбата на новата спортска сала во ООУ „Ванчо Николески“...

Мицкоски од Охрид: Започнуваат значајните проекти кои им беа ветени на граѓаните.

Денес сум во Охрид каде започнуваат значајни проекти ветени на граѓаните. - Ветивме и остваруваме - камен темелник на спортска сала во Лескоец. Спортската...

Тепачка помеѓу две семејства во Штип, полицијата приведе 11 лица

На 13.07.2024 во Штип, полициски службеници од СВР Штип ги лишил од слобода З.М.(27), М.С.(29),М.К.(27), А.К.(24), М.К.(50), М.К.(30), Ш.К.(52), Е.Д.(43), Џ.Д.(23), А.Д.(25) и Џ.Ј.(28)...

Припадничките на АРМ рамо до рамо со своите колеги, вклучени во гаснење на пожарите

Припадници на Армијата и денеска остануваат ангажирани во гаснењето на пожарите кои беснеат во Македонија. -Рамноправно со своите колеги од вториот пешадиски баталјон, армиските припаднички...