17.9 C
Ohrid
недела, мај 19, 2024
ПочетнаСветРусите скајќи да откријат лек против Корона откриле лек против Рак??!!

Русите скајќи да откријат лек против Корона откриле лек против Рак??!!

Трагајќи по активно соединение за борба против коронавирусот, тим руски научници откриле супстанца што потенцијално може да се користи за лекување на невробластом, односно вид на рак што го зафаќа нервното ткиво.

Резултатите од истражувањето на научниците од Одделот за хемија и фармакологија на Федералниот универзитет во Северен Кавказ (НКФУ) беа објавени во списанието „Органска и биомолекуларна хемија“.

„Истражувачите ја опишаа синтезата на супстанцата која ќе му помогне на човештвото во борбата против неуробластомот, еден од најопасните видови на рак. Хемичарите првобитно трагале по соединение кое би дало резултати во борбата против Ковид 19, но беше увидено дека антималигната активност на овие супстанци е многу поголема“, се наведува во соопштението на НКФУ за ТАСС.

Методот користен во ова истражување се нарекува Аксенова реакција и е откриен во 2010 година.

 

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија!

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија! Марија со нејзините родители Игор и Бети Кирески со потекло од Гостивар, живеат...

Во завршна фаза градежните активности за партерно уредување на дворот во Охридската Гимназија

Градежните активности за партерно уредување на дворот на гимназијата „Св. Климент Охридски“ кои се одвиваат во овој момeнт се во завршна фаза. Треба да...

Сиљановска Давкова назначи нов генерален секретар, познатиот новинар ќе биде негов заменик

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова ги има првите кадровски решенија за во Вила Водно. Досегашниот генерален секретар Миле Бошњаковски и неговите заменици Билјана Радева и...

Деветмесечно бебе почина во Општата болница во Охрид.

Деветмесечно бебе почина во Општата болница во Охрид. Портпаролот на СВР Охрид, Стефан Димоски вели дека случајот е пријавен во полиција вчера во 08:10 часот. -...