15.4 C
Ohrid
петок, јуни 18, 2021
Почетна Свет Русите скајќи да откријат лек против Корона откриле лек против Рак??!!

Русите скајќи да откријат лек против Корона откриле лек против Рак??!!

Translate (Eng):[gtranslate]

Трагајќи по активно соединение за борба против коронавирусот, тим руски научници откриле супстанца што потенцијално може да се користи за лекување на невробластом, односно вид на рак што го зафаќа нервното ткиво.

Резултатите од истражувањето на научниците од Одделот за хемија и фармакологија на Федералниот универзитет во Северен Кавказ (НКФУ) беа објавени во списанието „Органска и биомолекуларна хемија“.

„Истражувачите ја опишаа синтезата на супстанцата која ќе му помогне на човештвото во борбата против неуробластомот, еден од најопасните видови на рак. Хемичарите првобитно трагале по соединение кое би дало резултати во борбата против Ковид 19, но беше увидено дека антималигната активност на овие супстанци е многу поголема“, се наведува во соопштението на НКФУ за ТАСС.

РЕКЛАМА

Методот користен во ова истражување се нарекува Аксенова реакција и е откриен во 2010 година.

 

- Реклами -