6.1 C
Ohrid
петок, февруари 23, 2024
ПочетнаСвет(Фото) Турците објавија дека Аркан војува на страната на Ерменците

(Фото) Турците објавија дека Аркан војува на страната на Ерменците

Твитер налог на турски јазик сподели вест дека на страна на Ерменците во конфликтот во Нагорно-Карабах како платеник војува и Жељко Ражњатовиќ-Аркан.

Ваквата вест со преработена фотографија на Аркан осамна претпладнево на социјалната мрежа и предизвика лавина коментари.

Станува збор за манипулација, меѓутоа за што пореално илустрирање на веста е поместена преработена стара фотографија од Аркан за што е користен т.н. „филтер на староста“, кој е вирален меѓу помладата популација.

Лажната појава на Аркан во Ерменија ја објави турскиот портал derindusunce.org, па дури и напиша дека „отишол по жените и децата на тамошните војници“.

Веста на Твитер беше избришана по еден час од објавата.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Трагично заврши потрагата по исчезнатиот Александар од Прилеп

Потрагата по лицето Александар Јошовески од Прилеп на кого му беше изгубена трагата вчера попладне за жал е пронајден починат вечерва. Ова преку социјалните мрежи...

„Несериозен е предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за продолжување на важноста на пасошите“, рече Маричиќ

Предлогот законските измени на ВМРО-ДПМНЕ за продолжување на важноста на патните исправи е правна несигурност за граѓаните, изјави вечерва вицепремиерот Бојан Маричиќ на новинарско...

Максим Димитриевски е претседателски кандидат на ЗНАМ за претстојните избори.

Максим Димитриевски е претседателски кандидат на ЗНАМ за претстојните избори. Партијата Движење ЗНАМ - За наша Македонија вечерва во Скопје ќе го одржи првиот...

ДНК со поддршка до Силјановска-Давкова: Време е да си добиеме мајка!

Популарното музичко дуо ДНК јавно и искажа поддршка на професорката Гордана Силјановска-Давкова, која се пријавила на јавниот повик за избор на кандидат на ВМРО-ДПМНЕ...