19.9 C
Ohrid
сабота, мај 25, 2024
ПочетнаСветИако во ова село има само двајца жители тие држат меѓусебно растојание...

Иако во ова село има само двајца жители тие држат меѓусебно растојание и носат заштитни маски !!!

Соседи во едно италијанско село носат маски, иако во местото живеат само тие двајца.

Тие инсистираат на носење на заштитни маски поради коронавирусот.

82-годишниот Џовани Карили и 74-годишниот Џампјеро Нобили, двајцата пензионери од Нортозчеа носат маски секогаш кога ќе се сретнат и инсистираат на почитување на држење дистанца од еден метар.

Тие немаат соседи и ретко го напуштаат местото на живеење.

Карили за Си-Ен-Ен рекол дека многу се плаши да не се зарази со новиот вирус и дека нема кој да се грижи за него.

„Јас сум стар, но сакам да продолжам да живеам овде и да се грижам за своите овци, виновата лоза, кошниците, овоштарникот. Да берам тартуфи и печурки. Јас уживам во животот“, раскажал Карили.

фактор

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Вучиќ: Ме погоди тоа што Северна Македонија гласаше за резолуцијата за Сребреница

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, синоќа во Белград изјави дека е погоден од гласањето на резолуцијата за Сребреница од Северна Македонија во Генералното собрание...

82-годишен дедо истепал 66-годишен Скопјанец.

На 23.05.2024 во 13.00 часот во СВР Скопје, А.Ј.(66) од Скопје пријавил дека околу 12.00 часот во неговиот двор, на подрачјето на Гази Баба,...

Матурант ја предизвикал ноќната сообраќајка во Штип

Матурант ја предизвикал ноќната сообраќајка во Штип Матурант ја предизвикал сообраќајната несреќа што синоќа по полноќ се случи на ул. „Гоце Делчев“ на влезот од...

Велосипедистите в недела ќе возат во чест на Васил Јанкула-Нашиот Преспански херој !!!

Оваа недела со почеток од 9 часот велосипедистите од цела Македонија ќе возат околу Охридско езеро во чест и сеќавање на Васил Јанкула познат...