19.9 C
Ohrid
среда, мај 29, 2024
ПочетнаСветПапата: Хомосексуалците треба да ги заштитиме со закон и тие имаат право...

Папата: Хомосексуалците треба да ги заштитиме со закон и тие имаат право на семејство бидејќи и тие се божји деца !!

Во документарниот филм „Франциско“, папата Фрањо вели дека хомосексулаците треба да бидат заштитени со законите на грѓанските заедници. Папата исто така додаде дека хомосексуалците имаат право на семејство. „Тие се божји деца и го имаат исто право како и сите нас.
Никој не треба да биде огорчен поради тоа“, наведува папата Фрањо, јавува „Reuters“, а пренесува „Блиц“.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Дамјан Марковски од Скопје тргна пеш на поклонение до Манастирот Острог

Во чест на Св. Василие Острошки, Дамјан Марковски го започна својот предизвик и тргна пеш од Скопје до Острог. Оваа иницијатива ја објави фондацијата „Марко...

Вработените жени во Македонија да имаат два дена менструално отстуство е еден од предлозите за законски измени на Здружението Новинари за човекови права

Вработените жени во Македонија да имаат два дена менструално отстуство е еден од предлозите за законски измени на Здружението Новинари за човекови права, кое...

Шокаровски: Не е точно дека е зголемена смртноста откако сум назначен за директор, моето разрешување е незаконско

zoom вести македонија ВЕСТИМАКЕДОНИЈАНАСЛОВНА Шокаровски: Не е точно дека е зголемена смртноста откако сум назначен за директор, моето разрешување е незаконско May 29, 2024 во 11:46 Моето разрешување...

Битолчанец силувал лице со трајно душевно заболување, чинот го снимал и го пренесувал во живо на Youtube

Основното јавно обвинителство Битола донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 23-годишник осомничен за кривично дело – Полова злоупотреба на немоќно лице од член...