16.9 C
Ohrid
понеделник, мај 20, 2024
ПочетнаСветИ Бојко Борисов позитивен на Ковид-19

И Бојко Борисов позитивен на Ковид-19

Премиерот на Бугарија Бојко Борисов е позитивен на Корона, резултатот го потврди на социјалните мрежи.

-По направени два ПЦР тестови од денеска сум позитивен на Ковид-19. Чуствувам општа слабост, во моментов по проценка на лекарите останувам на домашно лекување, напиша Борисов на ФБ.

Во регионот, Хрватска денеска забележа нови рекордни над 2000 заболени и ги заостри мерките во однос на собирите.

Српскиот претседател Вучиќ денеска изрази загриженост дека државата ќе остане без болници заради се поголемиот број хоспитализирани лица.

Само вчера во светот се регистрирани нови 450.000 заболени, а од почетокот на пандемијата досега бројот на инфицирани надмина 43 милиони.

Шпанската Влада заедно со вонредната состojба воведе и полициски час кој трае од 23 до 6 часот наутро. Ова е втора вонредна состојба во земјата од стартот на корона кризата, а се воведува откако земјата стана прва во Европа со регистрирани милион случаи.

Рекордни над 19.600 заразени вчера регистрираше и Италија. Затоа Владата од утре ги заострува мерките. Работното време на кафулињата и рестораните се ограничува до 18 часот. Се затвораат кина, театри, фитнес-сали, базени, ски-центри, концертни сали, објекти за саеми и конференциски сали. 75% од учениците преминуваат на онлајн настава, а најстрого се препорачува и да не се оди на гости и да не се патува.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Ален Деребан: Почитувани стружани, во среда има прегласување, не далат само 300 гласа за уште еден пратеник !

Почитувани стружани, Врз основа на одлуките донесени од Државната изборна комисија (ДИК), потврдени од Управниот Суд, на ден 22.05.2024 година (среда) гласањето ќе се повтори...

Трагично згасна животот на 18 годишен матурант во Македонија

Средното стручно општинско училиште „Моша Пијаде“- Тетово со емотивна објава се прости од својот матурант Елдон Шабани чиј живот згасна на трагичен начин. – Со...

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија!

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија! Марија со нејзините родители Игор и Бети Кирески со потекло од Гостивар, живеат...

Во завршна фаза градежните активности за партерно уредување на дворот во Охридската Гимназија

Градежните активности за партерно уредување на дворот на гимназијата „Св. Климент Охридски“ кои се одвиваат во овој момeнт се во завршна фаза. Треба да...