16.9 C
Ohrid
понеделник, мај 20, 2024
ПочетнаМакедонијаВо Македонија има само 183 амбулантни возила, а најстарото е во Кичево...

Во Македонија има само 183 амбулантни возила, а најстарото е во Кичево со 1.000.000 км

Половина од здравствените установи немааат амбулатни возила.

Според истражувањето на центарот за граѓански комуникациии земјава располага со 183 возила за итна помош. Најголем дел се во Скопје, околу 30 тина, во Охрид и Битола. Просечната старост им е 11 години.

Две кои се користат во Струга и Отешево, се произведени пред повеќе од 30 години, но сеуште со нив се превезуваат пациенти, а над еден милион килиометри пак има поминато возилото за итна помош на здравствениот дом во Кичево. Според пресметките 11 илјади граѓани се опслужуваат со едно амбулатно возило.

Вредност за едно возило за итната помош е 39 илјади евра.

Скопје 30 возила.

Охрид и во Битола има по 12.

Велес и Куманово 8.

Делчево, Кичево, Струга, Тетово и Прилеп по 7 вакви возила.

Од друга страна пак министертсвата и општините располагаат со над 2.600 службени коли, што значи дека на секое 15 патничко возили има едно амбулантно. 2000 службени возила се со набавна вредност од 33 милиони евра. Просечната цена за едно патничко возило се движи до 15 до речиси 17 илјаид евра.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Ален Деребан: Почитувани стружани, во среда има прегласување, не далат само 300 гласа за уште еден пратеник !

Почитувани стружани, Врз основа на одлуките донесени од Државната изборна комисија (ДИК), потврдени од Управниот Суд, на ден 22.05.2024 година (среда) гласањето ќе се повтори...

Трагично згасна животот на 18 годишен матурант во Македонија

Средното стручно општинско училиште „Моша Пијаде“- Тетово со емотивна објава се прости од својот матурант Елдон Шабани чиј живот згасна на трагичен начин. – Со...

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија!

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија! Марија со нејзините родители Игор и Бети Кирески со потекло од Гостивар, живеат...

Во завршна фаза градежните активности за партерно уредување на дворот во Охридската Гимназија

Градежните активности за партерно уредување на дворот на гимназијата „Св. Климент Охридски“ кои се одвиваат во овој момeнт се во завршна фаза. Треба да...