19.9 C
Ohrid
сабота, мај 25, 2024
ПочетнаСвет„Паметни“ очила за детекција на COVID19 (Видео)

„Паметни“ очила за детекција на COVID19 (Видео)

Додека Кина полека ги олабавува мерките воведени поради коронавирусот, обезбедувањето користи „паметни“ очила со вградена вештачка интелигенција преку кои се мери температурата на граѓаните, еден од главните симптоми на вирусот.

Изработени од страна на стартапот за вештачка интелигенција „Rokid“, „паметните“ очила користат термална визуелизација за да ја измерат температурата на оддалеченост и од еден метар. Според „China Morning Post“, очилата можат да ја измерат температурата на неколку стотици луѓе секои две минути.

Очилата моментално ги користи обезбедувањето на неодамна отворениот парк „Хонгујан Парк“ во источниот град Хангжоу, за да се намали времето за чекање при влез. Доколку кај некое лице е регистрирана покачена температура, уредот кој истовремено користи и препознавање на цртите на лицето, испраќа автоматско предупредување до персоналот и отвора дигитално досие.

Иако оваа технологија се докажала како успешна во многу сфери, таа не ги детектира асимптоматските граѓани или пак оние кои се инфицирани, но се уште не развиле симптоми. Исто така, загрижува помислата какви импликации може да има детекцијата на цртите на лицето при масовно следење.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Вучиќ: Ме погоди тоа што Северна Македонија гласаше за резолуцијата за Сребреница

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, синоќа во Белград изјави дека е погоден од гласањето на резолуцијата за Сребреница од Северна Македонија во Генералното собрание...

82-годишен дедо истепал 66-годишен Скопјанец.

На 23.05.2024 во 13.00 часот во СВР Скопје, А.Ј.(66) од Скопје пријавил дека околу 12.00 часот во неговиот двор, на подрачјето на Гази Баба,...

Матурант ја предизвикал ноќната сообраќајка во Штип

Матурант ја предизвикал ноќната сообраќајка во Штип Матурант ја предизвикал сообраќајната несреќа што синоќа по полноќ се случи на ул. „Гоце Делчев“ на влезот од...

Велосипедистите в недела ќе возат во чест на Васил Јанкула-Нашиот Преспански херој !!!

Оваа недела со почеток од 9 часот велосипедистите од цела Македонија ќе возат околу Охридско езеро во чест и сеќавање на Васил Јанкула познат...